لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۶

تولید نفت ایران «تا دو ماه دیگر» به سطح پیش از تحریم‌ها می‌رسد


یکی از پالایشگاه‌های نفت ایران در جزیره خارک

شرکت ملی نفت ایران می‌گوید تولید نفت خام ایران تا پایان خردادماه (دو ماه دیگر) به سطح پیش از تحریم‌ها خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل این شرکت، روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین گفت که قرار است تولید نفت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ایران تا پایان خردادماه به ۳ میلیون بشکه در روز برسد که این باعث می‌شود در آن تاریخ تولید کلی نفت ایران به سطح پیش از شروع تحریم‌ها بازگردد.

در ماه‌های پیش از وضع تحریم‌ها، تولید نفت خام ایران اندکی کمتر از چهار میلیون بشکه در روز بود که بنا به گفته آقای جوادی در زمان تحریم‌ها به روزانه دو میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه تقلیل پیدا کرده بود.

وی افزود که در حال حاضر و حدود سه ماه پس از رفع تحریم‌های نفتی، تولید نفت خام ایران به سه و نیم میلیون بشکه رسیده است.

در پی کاهش شدید و بی‌سابقه بهای نفت، تولیدکنندگان نفت (عضو و غیرعضو اوپک) منهای ایران روز یک‌شنبه در شهر دوحه برای برگزاری اجلاس "فریز نفتی"، گرد هم جمع شده بودند، اما این اجلاس بی‌نتیجه به پایان رسیده بود.

ایران تصمیم ندارد تا طرح فریز نفتی را امضا کند و تولید خود را متوقف کرده یا کاهش دهد و به همین دلیل نماینده‌ای نیز به این اجلاس نفرستاده بود.

یک منبع مطلع از سیاست‌های نفتی ایران به خبرگزاری رویترز گفته است که ایران پس از رسیدن به سطح تولیدی برابر با دوران پیش از تحریم، تلاش‌ها برای کنترل بازار نفت را آغاز خواهد کرد.

قرار است کشورهای عضو اوپک روز سیزدهم خرداد در شهر وین در اتریش با هم دیدار کرده و درباره سیاست‌گذاری تولید نفت گفت‌وگو کنند.

XS
SM
MD
LG