لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۰۰

دولت روحانی برای بودجه دو ماه نخست سال ۹۵ لایحه به مجلس فرستاد


حسن روحانی در جلسه هیات دولت در روز چهارشنبه

هیات دولت جمهوری اسلامی ایران به ریاست حسن روحانی روز چهارشنبه ۱۹ اسفند لایحه بودجه دو ماهه نخست سال ۱۳۹۵ شمسی را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این لایحه با قید دو فوریت تصویب و تسلیم مجلس شورای اسلامی شده است.

نمایندگان مجلس پیشتر گفته بودند که چون دولت لایحه بودجه سال ۹۵ را به موقع تحویل نداده، لذا موظف است تا برای تامین هزینه‌های خود در ابتدای سال، لایحه چند دوازدهم به مجلس تحویل دهد.

احمد توکلی، نماینده مردم تهران، در این‌ زمینه به خبرگزاری صداوسیما گفته بود که طبق ماده ۱۸۸ آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت موظف به ارائه لایجه چند دوازدهمی است.

حسن روحانی روز ۱۶ اسفند در یک نشست خبری گفته بود که اگر بنا به هر دلیلی مجلس نتواند تا پایان سال مصوبه نهایی درباره لایحه را به دولت ارائه کند، دولت می‌تواند لایحه چند دوازدهمی ارائه کند.

آنچه روز چهارشنبه در هیات دولت تصویب شد، لایجه دو دوازدهمی سال ۹۵ بود.
بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ با توجه به برگزاری انتخابات هفتم اسفندماه، به روزهای پس از انتخابات موکول شده بود. اتفاقی که به زعم برخی نمایندگان، به آن‌ها فرصت کافی برای بررسی نمی‌داد.

روز هفدهم اسفندماه، محمدرضا پورابراهیم، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس برای بررسی بودجه سال آینده، گفته بود که این کمیسیون تا پایان اسفندماه، کار بررسی لایجه بودجه را به پایان می‌رساند، اما تصویب آن در مجلس تا اواخر فروردین ماه یا اوایل اردیبهشت به طول خواهد انجامید. گفتنی است هیچ کدام از اعضای کمیسیون تلفیق نتوانسته‌اند در انتخابات مجلس دهم رای بیاورند.

پیشتر غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه، اعلام کرده بود که دولت مایل است مجلس بودجه را دربست تصویب کند، که وی این کار را به مصلجت ندانسته بود.

از روز نوزدهم اسفندماه تا پایان سال تنها پنج روز کاری فرصت باقی است تا نمایندگان به لایحه بودجه دو دوازدهمی دولت رای دهند. قرار است مجلس ایران تا روز سه‌شنبه هفته آینده درباره این لایحه تصمیم‌گیری کند.

XS
SM
MD
LG