لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۰۵

کمیسیون تلفیق مجلس با نفت ۴۰ دلاری در لایحه بودجه موافقت کرد


کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ایران با قیمت پیشنهادی دولت حسن روحانی برای فروش روزانه دو میلیون و ٢٥٠ هزار بشکه در سال آینده با قیمت هر بشکه ٤٠ دلار موافقت کرد. در لایحه بودجه قیمت هر دلار ٢٩٩٧ تومان لحاظ شده است.

به گزارش خبرگزاری شانا، وابسته به وزارت نفت ایران، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس روز چهارشنبه، ۱۲ اسفندماه، در نشستی با حضور بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، بخش درآمدهای نفتی در لایحه بودجه سال ٩٥ را بررسی کردند.

بر اساس این گزارش به نقل از محمدرضا پورابراهیمی داورانی، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه، در نشست روز چهارشنبه پیشنهاد دولت مبنی بر پیش‌بینی فروش روزانه دو میلیون و ٢٥٠ هزار بشکه در سال ٩٥ با قیمت هر بشکه ٤٠ دلار لحاظ شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر از قول آقای داورانی، درآمدهای نفتی در صورت تصویب نهایی مجلس در سال آینده ۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

اما توافق بر سر قیمت ۴۰ دلاری برای نفت خام ایران در حالی صورت گرفته است که قیمت شاخص نفت برنت دریای شمال که از نفت ایران گران‌تر است، در سال گذشته میلادی به طور متوسط ۵۴ دلار بوده و در دو ماه اول سال جاری میلادی به کمی بیشتر از ۳۲ دلار رسیده است.

این در حالی است که، بر اساس ارزیابی‌های بین‌المللی، انتظار می‌رود قیمت نفت در سال جاری میلادی یعنی ۲۰۱۶ حدود ۴۰ دلار باشد.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز نیز روز یک‌شنبه هفته جاری ارزیابی ۴۰ شرکت و کارشناس بین‌المللی درباره قیمت نفت را منتشر کرده بود که قیمت هر بشکه نفت برنت را برای سال جاری ۴۰ دلار و ۱۰ سنت پیش‌بینی کرده‌اند.

درباره میزان صادرات نفت خام نیز ارزیابی خبرگزاری رویترز این بود که ایران طی دو ماه گذشته صادرات نفت خود را تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

ایران قبل از تحریم‌ها روزانه ۲.۲ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشت، اما این رقم در دوران تحریم‌ها به حدود یک میلیون بشکه کاهش یافت.

صادرات میعانات گازی ایران نیز در دوران قبل از تحریم‌ها روزانه ۳۰۰ هزار بشکه بود که، بر اساس گزارش گمرک ایران، این رقم در ده ماه اول سال جاری خورشیدی حدود ۳۸۰ هزار بشکه در روز بوده است.

ایران قبل از تحریم‌ها اعلام کرده بود که به محض اجرایی شدن برجام، توافق هسته‌ای، که در آغاز ماه ژانویه گذشته اتفاق افتاد تولید نفت خود را روزانه ۵۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد داد و در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ بار دیگر به همین میزان افزایش تولید خواهد داشت.

اما ارزیابی سازمان‌های بین‌المللی مانند اداره اطلاعات انرژی آمریکا یا آژانس بین‌المللی انرژی حاکی از آن است که تولید نفت ایران برای سال ۲۰۱۶ احتمالا ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG