لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۵

علی لاریجانی: نظارت استصوابی نمی‌تواند به بعد از انتخابات تسری یابد


علی لاریجانی صبح چهارشنبه آخرین نشست خبری خود در مقام رئیس مجلس نهم را برگزار کرد

علی لاریجانی روز چهارشنبه، پنجم خردادماه، آخرین نشست خبری خود در مقام رئیس مجلس نهم را برگزار کرد و در این نشست با اشاره با اختلاف پیش‌آمده در مورد مینو خالقی گفت که شورای نگهبان نمی‌تواند نظارت خود را به بعد از انتخابات نیز تسری دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای لاریجانی معتقد است که قانون صراحتا برای شورای نگهبان یک بازه زمانی تعیین کرده تا طی آن صلاحیت‌ها را بررسی کند و کار نظارت استصوابی را انجام دهد. با این حال آقای لاریجانی در ادامه می‌گوید که تفسیر شورای نگهبان از این قانون متفاوت است و این نهاد فکر می‌کند می‌تواند نظارت استصوابی را بعد از انتخابات نیز ادامه دهد.

آقای لاریجانی در ادامه گفته است که مورد مینو خالقی را با رهبر ایران نیز مطرح کرده است و سپس هیات حل اختلاف قوا وارد شده و در این مورد تصمیم گیری کرده است. به گفته رئیس مجلس نهم، نظر هیات حل اختلاف به نظر شورای نگهبان نزدیک‌تر بوده است.

روز ۲۹ اردیبهشت ماه، سخنگوی وزرات کشور گفته بود که هنوز نظر هیات حل اختلاف به این وزارت‌خانه ابلاغ نشده است.

آقای لاریجانی خواستار آن شده که مسئله دخالت شورای نگهبان بعد از انتخابات در آینده به سامان شود.

پیش‌تر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در پاسخ به مسائل مطرح شده در خصوص نظارت استصوابی، گفته بود که این نهاد می‌تواند بعد از انتخابات نیز افراد را رد صلاحیت کند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم و نهم و نماینده آتی مجلس دهم که ممکن است ریاست این مجلس را هم برعهده بگیرد، در جریان سخنرانی امروزش به دست‌آوردهای مجلس نهم نیز پرداخته است.

به گفته وی، تمرکز مجلس نهم روی لوایحی بوده که دولت ارائه می‌کرده و سعی در تصویب یا عدم تصویب آن داشته است. به گفته رئیس مجلس نهم، از مجموع ۲۱۶ لایحه پیشنهادی، ۴۷ درصد آن‌ها به قانون بدل شده است.

مجلس نهم تا پایان روز کاری هفتم خردادماه به کار خود ادامه داده و سپس صندلی‌های بهارستان در اختیار نمایندگان مجلس دهم قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG