لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۱۳

هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری با سه ماه تاخیر معرفی شد


یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار است روز ۲۴ خردادماه برگزار شود.
وزارت کشور دولت احمدی‌نژاد پس از سه ماه تاخیر در اجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری، ۳۰ شخصیت مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را به عنوان معتمد، به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، صولت رضایی، معاون سیاسی وزیر کشور روز یکشنبه، هشتم اردیبهشت‌ماه گفت که این ۳۰ شخصیت از سوی وزارت کشور به عنوان معتمد به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات معرفی شده‌اند. اسامی این افراد در رسانه‌ها منتشر نشده است.

طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری که پارسال توسط مجلس شورای اسلامی اصلاح شد، وزارت کشور می‌بایست پنج ماه پیش از انتخابات ۲۴ خردادماه ۱۳۹۲ این ۳۰ شخصیت را معرفی می‌کرد.

با این‌حال صولت مرتضوی روز یکشنبه تاکید کرد که قصوری از سوی وزارت کشور و شورای نگهبان در این زمینه صورت نگرفته است.

معرفی این ۳۰ معتمد در حالی صورت گرفته است که حسین مظفر، معاون نظارت رییس مجلس ایران روز چهارم اردیبهشت‌ از «تعلل در اجرای قانون انتخابات» انتقاد کرده و گفته بود: «متاسفانه وزارت کشور قانون انتخابات را تاکنون اجرا نکرده و در این خصوص خبرهای خوبی به ما نرسیده‌ است.»

در این زمینه صولت رضایی روز یکشنبه با بیان این‌که نمایندگان با طرح‌هایی که می‌دهند، قانون انتخابات و به تبع آن برنامه‌های وزارت کشور را دستخوش تغییر می‌کنند، گفت: «متاسفانه برخی دوستان که اظهار نظر می‌کنند، فقط بخشی از قانون را می‌بینند و به بخش دیگر توجه ندارند.»

طبق ماده ۳۱ قانون انتخابات ریاست جمهوری پس از معرفی ۳۰ شخصیت مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از سوی وزارت کشور، این افراد باید به تایید هیات مرکزی نظارت بر انتخابات برسند و پس از آن نیز ظرف یک هفته در جلسه‌ای با حضور «حداقل دو سوم معتمدان»، هفت تن از این افراد به عنوان عضو اصلی و چهار نفر نیز به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب خواهند شد.

بر اساس ماده ۳۹ قانون انتخابات، معتمدین باید به اسلام و قانون اساسی التزام داشته باشند، دارای شهرت و سواد خواندن و نوشتن باشند و از عوامل موثر در تحکیم حکومت پهلوی و همچنین وابسته به گروه‌های غیرقانونی نباشند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی قرار است برگزار شود که معاون سیاسی وزارت کشور پیش‌بینی کرده است که نزدیک به «۵۷ هزار شعبه» اخذ رای در این انتخابات فعالیت کنند.

وی با برشمردن عوامل «پشتیبانی، نظارتی، انتظامی و بازرسان»، شمار افرادی که این انتخابات را پشتیبانی می‌کنند، «بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر» تخمین زده است.
XS
SM
MD
LG