لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۸

بشار اسد: برای شکست شورشیان سوری به زمان نیاز داریم


بشار اسد در حال گفت‌و گو با شبکه تلویزیونی «الدنیا» در سوریه- هشتم شهریورماه ۱۳۹۱
بشار اسد، رییس جمهوری سوریه روز چهارشنبه در گفت‌و‌گویی تلویزیونی تأکید کرد که نیروهای نظامی سوری برای شکست به گفته وی «شورشیان» به زمان نیاز دارند. وی همچنین به جدا شدن گروهی از بدنه نظامی و سیاسی سوریه اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، بشار اسد، روز هشتم شهریورماه، در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی خصوصی «الدنیا» در سوریه که حامی حکومت بشار اسد است، گفت: «ما درگیر جنگی منطقه‌ای و جهانی هستیم، بنابراین برای پیروزی در این جنگ به زمان نیاز است... ما به جلو پیش می‌رویم. شرایط عملا بهتر است اما هنوز وضعیت تثبیت شده نیست و نیازمند زمان است.»

وی همچنین به جدا شدن افرادی از بدنه نظامی و سیاسی سوریه اشاره کرد و گفت: «جدا شدن این افراد یک روند مثبت است. در اصل، نوعی پاکسازی کشور و ملت است... اگر یک شهروند سوری فردی را می‌شناسد که خواهان جدا شدن (از حکومت) است، اما تردید دارد، آن شهروند باید وی را ترغیب به جدا شدن کند.»

تا کنون شماری از نظامیان و سیاسیان سوری، از جمله نخست وزیر این کشور، از حکومت بشار اسد جدا شده‌اند.

بشار اسد در گفت‌وگوی تلویزیونی خود افزود: «هرکس که جدا می‌شود یا ضعیف است یا بد است. یک وطن پرست یا انسان خوب، راه جدایی در پیش نمی‌گیرد.»

رییس جمهوری سوریه همچنین اظهار داشت: در مواردی اعضای حکومتی آگاه بودند که برخی مقام‌ها خواستار جدا شدن از حکومت هستند و مانع از انجام این‌کار نشدند. وی در این خصوص به مورد خاصی اشاره نکرد.

بشار اسد که از زمان انفجار دمشق در روز ۲۷ تیرماه و کشته شدن چهار تن از مقام‌های این کشور به ندرت در مجامع عمومی حاضر شده است، روز چهارشنبه اظهار کرد: «من همینجا با شما در دمشق و در کاخ ریاست جمهوری هستم... آن‌ها (شورشیان) تا این لحظه نتوانسته‌اند در من و سوری‌ها ایجاد ترس کنند.»

وی گفت: آن‌چه که در سوریه در حال رخ دادن است، نه «جنگ یا قیام»، بلکه «توطئه» است.

حدود ۱۸ ماه از آغاز اعتراضات در سوریه می گذرد و آسوشیتدپرس شمار کشته شدگان این ناآرامی‌ها را «بیش از ۲۰ هزار تن» اعلام کرده است. این در حالی است که مخالفان بشار اسد می‌گویند تا کنون بیست و پنج هزار نفر در سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

در این مدت همچنین به گفته این خبرگزاری، «بیش از ۸۰ هزار تن» از سوریه به ترکیه پناهنده شده‌اند.

بشار اسد روز چهارشنبه، با انتقاد از رویکرد ترکیه نسبت به اعتراض‌ها در سوریه، تأکید کرد که با جایگاهی که ترکیه در این ناآرامی‌ها برای خود در نظر گرفته است، مسئولیت خونریزی‌های صورت گرفته در سوریه، «مستقیما» متوجه ترکیه است.

ترکیه از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، از مخالفان حمایت کرده و به تازگی نیز از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است تا منطقه امنی در داخل سوریه برای حمایت از آوارگان در اردوگاه ها، ایجاد کند.

ایران: عدم تعهد برای حل بحران سوریه وارد عمل خواهد شد

در عین حال وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه، هشتم شهریور ماه، از لزوم مدیریت بحران سوریه از سوی اعضای جنبش عدم تعهد سخن به میان آورد و تأکید کرد که این جنبش در خصوص سوریه وارد عمل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی اکبر صالحی در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: «کشورها در اظهاراتی که داشتند به صراحت اعلام کردند که درست نیست در شرایطی که همه سازمان‌های بین‌المللی در این مسئله وارد شده‌اند، جنبش عدم تعهد کنار بکشد.»

وی افزود: «بنابراین تصمیم گرفته شد تروئیکای عدم تعهد با همکاری با سایر نهادها، به خصوص سازمان ملل وارد شود و با این سازمان همکاری کند.»

وزیر خارجه ایران تأکید کرد: «به هر حال یکی از اعضای این جنبش به نام سوریه دچار بحران شده است. بر اعضای این جنبش واجب است که به گونه‌ای این بحران را مدیریت کنند که حداقل آسیب به مردم این عضو برسد و حداقل فشار بر مردم آن باشد.»

جمهوری اسلامی که در جریان ناآرامی‌ها در سوریه همواره بر حمایت خود از دولت بشار اسد تأکید کرده است، پیشتر اعلام کرده بود که تهران قصد دارد در جریان نشست عدم تعهد، پیشنهادی را برای حل بحران سوریه مطرح کند.

شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد پنجم شهریورماه در تهران آغاز به کار کرد و تا دهم شهریور ادامه خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG