لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۷
سازمان عفو بين الملل با متهم کردن نيروهای دولتی سوريه به هدف قرار دادن مناطق مسکونی در شهر حلب آنچه را که «خشونت وخشتناک» عليه غير نظاميان در سوريه ناميد، محکوم کرد. گزارش‌ها از عمليات گسترده ارتش دولتی سوريه در چند محور حکايت می‌کند. به گزارش شبکه خبری الجزيره به نقل از شبکه سوری حقوق بشر، پنجشنبه دستکم ۱۸۱ نفر در مناطق مختلف سوريه کشته شدند.

خشونت علیه غیرنظامیان

سازمان عفو بين الملل پنجشنبه تاکيد کرد که غير نظاميان با «خشونتی وحشتناک» در شهر حلب واقع در شمال سوريه روبرو هستند. اين سازمان نظام بشار اسد رئيس جمهور سوريه را متهم کرد که مناطق مسکونی را با حملات هوايی هدف قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دوناتيلا روفيرا از مسئولان سازمان عفو بين الملل پس از بازديد از شهر حلب در بيانيه‌ای اظهار داشته است: «استفاده نيروهای دولتی از اسلحه فاقد دقت لازم از جمله خمپاره‌هايی که برای اصابت به هدفی مشخص برنامه ريزی نشده‌اند و توپخانه، بر خطری که متوجه غير نظاميان است، افزوده است.»

اين بيانيه افزوده است که سازمان عفو بين الملل، درباره حدود ۳۰ عمليات نظامی ارتش دولتی سوريه تحقيق کرده که در جريان آن‌ها، بسياری از افراد غير نظاميانی که طرف درگيری نبوده‌اند از جمله تعداد زيادی زن و کودک، کشته شده‌اند.

بنا بر اين بيانيه: «غير نظاميان با ميزان وحشتناکی از خشونت روبرو هستند. آن‌ها به شکل روزنه در معرض حملات توپخانه‌ای و هوايی از سوی نيروهای دولتی قرار می‌گيرد. شماری از آن‌ها در اماکنی که پس از فرار از منازلشان به آن پناهنده شده بودند، کشته شدند.»

سازمان عفو بين الملل خاطرنشان کرده است شماری از غير نظاميان هنگامی که در صف نانوايی ايستاده بودند، کشته شدند.

اين سازمان از افزايش اعدام‌های ميدانی بدون محاکمه سخن گفت که نيروهای دولتی اقدام به اجرای آن کرده و غير نظاميانی را که در درگيری‌ها دخيل نبوده‌اند را نيز به کام مرگ فرو برده است.

بنا بر اين بيانيه: «جنازه‌های جوانانی که عموما دست‌هايشان بسته شده و گلوله به سر آن‌ها اصابت کرده بود، بار‌ها در کنار ساختمان سازمان اطلاعات هوايی حلب که نيروهای دولتی کنترل آن را در دست دارند يافته شده است.»

اين بيانيه همچنين به اعدام‌های صورت گرفته توسط نيروهای مسلح مخالفان و سوء رفتار با افراد دستگير شده توسط اين نيرو‌ها اشاره کرده است.

سازمان عفو بين الملل تاکيد کرده است: «دو دستگی در جامعه جهانی بر سر سوريه بسيار خجالت آور است آن هم در حالی که اسناد و دلايل زيادی درباره نقض فاحش حقوق بشر در اين کشور وجود دارد و غير نظاميان هستند که هزينه پرداخت می‌کنند.»

عمليات گسترده ارتش دولتی سوريه

از سوی ديگر، گزارش‌ها از عمليات گسترده ارتش دولتی سوريه در چند محور حکايت می‌کند. به گزارش شبکه خبری الجزيره به نقل از شبکه سوری حقوق بشر، پنجشنبه دستکم ۱۸۱ نفر در مناطق مختلف سوريه کشته شدند.

از ساعت‌های صبح پنجشنبه، درگيری ميان نيروهای دولتی و ارتش آزاد سوريه –مخالفان مسلح بشار اسد رئيس جمهور اين کشور- در محوطه دادگاه نظامی مزه واقع در قلب دمشق آغاز شد. منطقه حجر الاسود دمشق نيز شاهد درگيری ميان دو طرف بود. منطقه العسالی در معرض حملات توپخانه‌ای ارتش دولتی قرار گرفت.

شورای عمومی انقلاب سوريه گزارش داده است که منطقه دمر در جنوب غرب دمشق، در معرض حملات توپخانه‌ای ارتش سوريه قرار گرفت. توپخانه ارتش سوريه بر فراز کوه قاسيون مشرف بر دمشق مستقر شده و اين شهر را هدف قرار داد.

در حومه دمشق، شهرک داريا در معرض حمله گسترده نيروهای دولتی قرار گرفت. تانک‌ها و هليکوپترهای ارتش سوريه به اين شهرک يورش برده و ده‌ها نفر را کشتند و زخمی کردند.

استان درعا نيز شاهد حملات نيروهای دولتی و درگيری آن‌ها با مخالفان بود. به گفته ديده‌بان حقوق بشر سوريه، نيروهای دولتی با يورش به شماری از بيمارستان‌های شهر الحراک در استان درعا، تعدادی از زخمی‌های بستری شده در اين بيمارستان‌ها را دستگير کردند.

حملات توپخانه‌ای به شهر حلب و حومه آن نيز از سر گرفته شد. مناطق سليمان، الحلبی، الشعار، الصاخور، طريق البا، بستان القصير، سيف الدوله و صلاح الدين، پنجشنبه در معرض حملات توپخانه‌ای قرار داشتند. محله‌های مختلف حلب شاهد جنگ و گريز خيابانی ميان نيروهای دولتی و مخالفان بود.

از سويی خبرگزاری دولتی عراق خبر داد که يک جنگنده نيروی هوايی سوريه وارد حريم هوايی عراق شد و شهر آل بوکمال واقع در مرز ميان دو کشور را بمباران کرد. مخالفان دو روز پيش موفق شده بودند کنترل بخش‌های عمده از جمله گذرگاه مرزی آن با عراق را در دست بگيرند.

از سوی ديگر، يک سايت اسلامگرای چچنی اعلام کرد که چهارشنبه رستم گلاييف فرزند رهبر پيشين شورشيان چچن در سوريه کشته شد. او به همراه شماری از داوطلبان برای نبرد عليه نيروهای دولتی سوريه به اين کشور رسيده بود.
XS
SM
MD
LG