لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۸

آمریکا میلیون‌ها دلار از پول‌های «مرتبط با حزب‌الله لبنان» را ضبط کرد


مقام‌های آمریکایی روز دوشنبه ۳۰ مرداد خبر دادند که ۱۵۰ میلیون دلار از پول‌های مرتبط با حزب‌الله لبنان را که به حسابی بانکی در آمریکا واریز شده‌ بود ضبط کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستان‌های نیویورک می‌گویند که حزب‌الله لبنان با «پول‌شویی، قاچاق مواد مخدر و دیگر جرایم» به این پول دست یافته بوده‌ است.

به گفته مقام‌های آمریکایی، این پول در یک حساب امانی که «بانک لبنانی-کانادایی» (ال‌سی‌بی) در آمریکا باز کرده‌ بود موجود بوده و از این حساب برای «پول‌شویی» استفاده می‌شده‌ است.

دادستان‌های نیویورک سال گذشته دادخواستی را تنظیم کردند که در آن برای «فعالیت‌های پول‌شویی» مؤسسات مالی لبنان صدها میلیون دلار جریمه درخواست شده‌ بود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که از سال ۲۰۰۷ بیش از ۳۰۰ میلیون دلار از لبنان به ایالات متحده منتقل شده و با این پول اتوموبیل‌های دست‌دوم خریداری شده و سپس در غرب آفریقا به فروش رسیده‌ است.

این مقام‌ها همچنین می‌گویند مدارکی در دست دارند که نشان می‌دهد حزب‌الله از مجاری غیرشفاف درآمد فروش این اتوموبیل‌ها و همچنین درآمدهای به‌دست آمده از «قاچاق مواد مخدر» را به لبنان انتقال داده‌ است.

در این رابطه میشل لئونهارت، رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای گفت که «همان‌طور که سال گذشته نیز اعلام کردیم، بانک لبنانی-کانادایی نقشی مهم در تسهیل پول‌شویی برای حزب‌الله در سراسر جهان ایفا کرده‌ است.»

آمریکا، به‌علت پیوند حزب‌الله لبنان با حکومت بشار اسد، از روز ۲۰ مرداد این گروه را نیز به فهرست تحریم‌های جدید خود افزوده‌ است.

واشینگتن گروه حزب‌الله لبنان را یک سازمان تروریستی به‌شمار می‌آورد و ایران و سوریه را متهم به تأمین اسلحه برای این گروه می‌کند.

حزب‌الله لبنان به خاطر مقادیر زیاد سلاحی که در دست دارد قوی‌ترین نیروی نظامی در لبنان به حساب می‌آید و موضوع این سلاح‌ها از تنش‌آفرین‌ترین موضوعات سیاسی کشور لبنان است.

حزب‌الله می‌گوید برخورداری این گروه از اسلحه برای دفاع در برابر اسرائیل امری الزامی است، اما اپوزیسیون لبنان می‌گوید که دولت لبنان باید مسئله دفاع از کشور را در دست داشته‌ باشد، نه شبه‌نظامیان شیعه حزب‌الله.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG