لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۸

دمپسی: ایران در صورت سقوط اسد حضور جدی در عراق را دنبال می کند


ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا،
ژنرال مارتین دِمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در آستانه سفر به عراق گفت که به باور او با متزلزل شدن اوضاع در سوریه، ایران احتمالاً به دنبال تقویت نفوذ خود در عراق است و در عین حال خبر داد که مقامات عراقی هم‌اینک خواهان تقویت روابط نظامی با آمریکا هستند.

خبرگزاری فرانسه روز یک‌شنبه ۲۹ مرداد گزارش داد: «واشینگتن به طور فزاینده نگران این است که ایران بخواهد کمک‌های خود به رژیم سوریه را از طریق عراق انتقال دهد» و این خبرگزاری این پرسش را در این روز با ژنرال دمپسی در میان گذاشت.

ژنرال مارتین دمپسی که قرار است این هفته به عراق سفر کند به خبرگزاری فرانسه گفت که «مطمئناً از نفوذ ایران در سوریه نگران هستیم.»

وی افزود: «به قضاوت من اگر موقعیت آنها در سوریه تضعیف شود حدس می‌زنم که بخواهند نفوذ خود را از نظر استراتژیک در عراق افزایش دهند و به دنبال خروجی‌های دیگری نیز باشند.»

عراق، خواستار کمک نظامی آمریکا

مارتین دمپسی در همین حال با اشاره به گفت‌وگوهایی که با مقام‌های ارشد دفاعی عراق داشته گفت: «فکر می‌کنم به این نتیجه رسیده‌اند که پیش از این فرصتی را برای برقراری مناسباتی عادی‌تر با ما از دست داده‌اند.»

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا افزود: «البته منظورم این نیست که در حال بازگشت به عراق هستیم. فکر می‌کنم پذیرفته‌اند که تقویت توانایی‌هایشان نیازمند توسعه مضاعف است و به نظر من به ما مراجعه کرده‌اند که ببینند آیا می‌توانیم در این زمینه کمک شان کنیم.»

ژنرال دمپسی خبر داد که وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد ارتش این کشور هر دو در مورد امکان انجام رزمایش مشترک با آمریکا از مقام‌های آمریکایی پرس‌وجو کرده‌اند و هم‌چنین خواستار دیگر «عملیات امنیتی» مشترک با آمریکا و آموزش افسران عراقی از سوی نیروهای آمریکایی شده‌اند.

نیروهای نظامی آمریکا هشت ماه پیش از عراق خارج شده‌اند و سفر ژنرال دمپسی به بغداد که این هفته انجام خواهد شد سفر بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی به این کشور از زمان خروج نظامی آمریکا از عراق خواهد بود.

ایالات متحده و هم‌پیمانانش جمهوری اسلامی ایران را متهم به ارسال کمک به رژیم بشار اسد در سوریه می‌کنند، اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

جمهوری اسلامی هم‌چنین به خاطر ادامه برنامه هسته‌ای خود از سوی قدرت‌های غربی تحت تحریم قرار گرفته‌است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در شماره روز یکشنبه خود نوشت که عراق به جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند تا برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی از شبکه‌های مالی و قاچاق نفت استفاده کند.

خبرگزاری فرانسه در همین روز از ژنرال مارتین دمپسی در این مورد نیز سؤال کرد و وی در این مورد پاسخ داد که نمی‌تواند این گزارش را تأیید کند.

وی گفت که «گزارش را خوانده‌ام و سعی کرده‌ام هر اطلاعاتی که می‌شود را در این مورد به‌دست بیاورم»، اما افزود که قادر به تأیید این گزارش نیست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG