لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۳

تانک‌های ارتش مصر در اطراف کاخ ریاست جمهوری مستقر شدند


حامیان محمد مرسی در کنار تانک ارتش مستقر در اطراف کاخ ریاست جمهوری- ۱۶ آذرماه ۱۳۹۱
به دنبال درگیری‌های روز چهارشنبه در مقابل کاخ ریاست جمهوری مصر میان موافقان و مخالفان رییس جمهوری این کشور که «دستکم پنج» کشته و «چند صد» زخمی برجای گذاشته است، تانک های ارتش روز پنجشنبه اطراف کاخ ریاست جمهوری مستقر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری دولتی مصر روز پنجشنبه، ۱۶ آذرماه، اعلام کرد که به دنبال خشونت‌های صورت گرفته میان حامیان و مخالفان محمد مُرسی، ارتش مصر تصمیم گرفته است که برای حفاظت از کاخ ریاست جمهوری، در محل مستقر شود.

گزارشگر رویترز از استقرار دستکم پنج تانک و ۹ نفربر زرهی در اطراف کاخ ریاست جمهوری خبر داده است.

تظاهرات هوادارن مرسی در قاهره
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00


این اقدام پس از آن صورت گرفت که روز چهارشنبه، ۱۵ آذرماه، فضای اطراف کاخ ریاست جمهوری محل درگیری مخالفان و حامیان محمد مرسی بود و گزارش‌ها حاکی است که در این درگیری‌ها «دستکم پنج تن» کشته شده‌اند. خبرگزاری آلمان به نقل از یک مقام وزارت بهداشت مصر از کشته شدن «شش تن، از جمله یک گزارشگر» خبر داده است.

در عین‌حال آمار مختلفی از شمار مجروحان این درگیری‌ها گزارش شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، شبکه تلویزیونی مصر به نقل از وزارت بهداشت از مجروح شدن «۴۴۶ تن» خبر داده است. مدیر خدمات آمبولانس دولتی مصر به خبرگزاری آلمان گفته که «دستکم ۳۵۰ تن» زخمی شده‌اند و یک منبع پزشکی در گفت‌و‌گو با رویترز، شمار مجروحان را «۲۱۱ تن» اعلام کرده است.

اعتراض‌های اخیر مصر پس از آن آغاز شد که دوم آذرماه، محمد مرسی با صدور فرمانی، بر اختیارات خود افزود و از اختیارات دستگاه قضایی کاست. ۱۱ روز پس از آن نیز هیات تدوین قانون اساسی پیش‌نویسی ارائه داد. اسلامگرایان اکثریت را در این هیات در دست دارند.

معترضان می‌گویند که پیش‌نویس قانون اساسی ضامن جابجایی قدرت نیست.

به گزارش آسوشیتدپرس، روز چهارشنبه هزاران تن از اسلام‌گرایان حامی محمد مرسی به سمت کاخ ریاست جمهوری آمده و تلاش کردند تا «حدود ۳۰۰ معترض» را که در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری به نشان اعتراض مستقر شده بودند متفرق کنند.

پس از آن به گفته آسوشیتدپرس، صدها تن از مخالفان محمد مرسی به محل درگیری آمده و طرفین شروع به پرتاب سنگ و بمب دست‌ساز به سمت یکدیگر کردند و حتی حضور پلیس ضد شورش هم به توقف این درگیری‌ها کمکی نکرد.

به گفته رویترز، روز پنجشنبه نیز درگیری بیرون از کاخ ادامه داشته است.

علیرغم اعتراض‌ها، محمود مکی، معاون رییس جمهوری مصر بعد از ظهر چهارشنبه تأکید کرد که همه‌پرسی بر سر پیش‌نویس قانون اساسی طبق برنامه، روز ۲۵ آذر، برگزار خواهد شد. وی با این‌حال گفت که امکان اصلاح پیش‌نویس وجود دارد.

از زمان آغاز اعتراض‌ها در دوم آذرماه تا کنون، از ۱۷ مشاور محمد مرسی، پنج تن، از جمله تنها مشاور مسیحی محمد مرسی، استعفا کرده‌اند. سه تن از این افراد روز چهارشنبه در اعتراض به نحوه مواجهه محمد مرسی با اعتراض‌ها بر سر تدوین قانون اساسی، استعفای خود را اعلام کردند.
XS
SM
MD
LG