لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۵۲

حامیان محمد مرسی بازگشت او به قدرت را خواستار شدند


حامیان محمد مرسی در قاهره- پنجشنبه، ۱۳ تیرماه ۱۳۹۲
حامیان محمد مرسی در قاهره- پنجشنبه، ۱۳ تیرماه ۱۳۹۲
طبق فراخوان حامیان محمد مرسی که از مردم خواسته بودند در اعتراض به «کودتای ارتش» علیه آقای مرسی دست به تظاهرات بزنند، روز جمعه طرفداران وی به خیابان‌ها آمدند. از دیگر سو حامیان اقدام ارتش نیز از موافقان این برکناری خواسته‌اند تا تظاهرات کنند.

پوشش زنده وقایع مصر را در اینجا دنبال کنید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز جمعه، ۱۴ تیرماه، هزاران تن از حامیان اخوان‌المسلمین در قاهره مقابل مسجد «رابعه العدویه» جمع شدند و این در حالی است که خودروهای ارتش این جمعیت را احاطه کرده‌ است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شمار این تظاهرکنندگان را «ده‌ها هزار تن» گزارش کرده است.

تجمع‌کنندگان خواهان بازگشت محمد مرسی به قدرت هستند.

این تظاهرات پس از آن شکل گرفت که «اتحاد ملی حمایت از مشروعیت»، وابسته به اخوان‌المسلمین، از حامیان محمد مرسی خواست تا روز جمعه علیه «کودتای ارتش» دست به «تظاهرات صلح‌آمیز» بزنند. این تظاهرات «جمعه مخالفت» نام گرفته است.

از دیگر سو، ائتلاف لیبرال مصر نیز در فراخوانی «فوری» از حامیان اقدام ارتش خواسته است تا روز جمعه در واکنش به تظاهرات طرفداران محمد مرسی به خیابان‌ها بیاییند.

ارتش مصر پیشتر گفته بود که به موافقان و مخالفان محمد مرسی اجازه برگزاری «راهپیمایی مسالمت‌آمیز» را می‌دهد.

شامگاه چهارشنبه، ۱۲ تیرماه، ارتش مصر در کودتایی محمد مرسی را از سمت ریاست جمهوری برکنار کرد.

در همین حال محمد البرادعی، از چهره‌های اصلی مخالف محمد مرسی، از اقدام ارتش حمایت کرده و گفته است، اگرچه مداخله ارتش «دردناک» بود، اما به نمایندگی از مردم بود و مصر را از دچار شدن به جنگ داخلی نجات داده است.

وی در گفت‌و‌گو با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته است که تا یک سال دیگر، در مصر انتخابات برگزار خواهد شد و افزود که ارتش به هیچ وجه قصد ندارد حکومت را در دست بگیرد.

شماری از کشورها خواستار آن شده‌اند که ثبات هرچه سریع‌تر در مصر برقرار شود. در این میان کشورهایی چون بریتانیا و آلمان، از اقدام ارتش مصر انتقاد کرده‌اند.

از سوی دیگر اما، آمریکا اگرچه نسبت به وقایع مصر «عمیقا» ابراز نگرانی کرده، از استفاده از لفظ کودتا خودداری می‌کند.

واشینگتن که به تازگی با اهدای ۱.۳ میلیارد دلار به ارتش مصر موافقت کرده است، می‌گوید واگذاری این مبلغ به ارتش مصر در دست بازبینی است.

طبق قانون آمریکا، اگر در کشوری ارتش دست به مداخله زده و حکومتی را که از طریق انتخابات تشکیل شده برکنار کند، واشینگتن باید کمک‌های مالی‌اش به این کشور را قطع کند.

در حال حاضر شماری از سران اخوان‌المسلمین از جمله محمد مرسی در بازداشت به سر می‌برند و برای ۳۵ تن از اعضای این حزب اسلام‌گرا، ممنوعیت سفر منظور شده است.

یک مقام قضایی به خبرگزاری فرانسه گفته‌ است که پرس‌و‌جوی قضایی از این افراد، از جمله محمد مرسی، به اتهام «توهین به قوه قضائیه»، روز دوشنبه، ۱۷ تیرماه، آغاز می‌شود.
XS
SM
MD
LG