لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۴۷

تظاهرات صدها تن در افغانستان علیه «دخالت‌های» جمهوری اسلامی


عکس آرشیوی و متعلق به تظاهرات سال ۲۰۱۰ در کابل است.
صدها تن در افغانستان روز پنج‌شنبه در اعتراض به آن‌ چه «دخالت جمهوری اسلامی در امور داخلی افغانستان» می‌خواندند تظاهرات کردند. معترضان همچنین شماری از مقام‌های افغانستان را به «جاسوسی» برای ایران متهم کرده‌اند.

به گزارش بخش افغان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی از کابل، صد‌ها تن از اعضای نهادهای جامعه مدنی و ساکنان کابل در اعتراض به آن چه «دخالت ایران در بخش‌های سیاسی، فرهنگ و مذهبی افغانستان» خواندند، روز پنج‌شنبه، ۹ خردادماه، مقابل سفارت ایران در کابل دست به تظاهرات زده و به نشانه اعتراض عکس سران جمهوری اسلامی را به آتش کشیدند.

معترضان همچنین معاون رئیس جمهور افغانستان، سه نماینده مجلس این کشور و همچنین استاندار بلخ را به جاسوسی برای ایران متهم کردند و از رئیس جمهور افغانستان خواستند تا با این افراد برخورد کند. افراد نام‌برده شده هنوز در این خصوص واکنشی نشان نداده‌اند.

خان احمدی‌زی، از سازمان‌دهندگان تظاهرات، روز پنج‌شنبه به بخش افغان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت: «ایران روی جاسوسان خود که از افراد شناخته شده در حکومت شورای ملی افغانستان هستند، سرمایه‌گذاری کرده است.»

وی همچنین ایران را به دخالت در «بخش فرهنگی» افغانستان و تلاش برای «ایجاد تفرقه میان اقوام این کشور» متهم کرد.

به گفته کارشناسان افغان، ایران مدت‌هاست که دخالت در امور سیاسی، فرهنگی و مذهبی افغانستان را آغاز کرده است. این کارشناسان می‌گویند که دخالت‌های ایران گاه به صورت مستقیم و گاه نیز غیرمستقیم و از سوی حامیان این کشور صورت می‌گیرد.

روز پنج‌شنبه گذشته معترضان همچنین نسبت به اخراج اجباری مهاجران افغان‌ از ایران و اعدام شهروندان افغانستان در زندان‌های ایران اعتراض کردند.

نزديک به دو و نيم ميليون مهاجر افغان در ايران زندگی می‌کنند که فقط يک ميليون نفر آنها به عنوان مهاجر قانونی به رسميت شناخته شده‌اند.

جمهوری اسلامی سال گذشته اعلام کرد که از تیرماه ۱۳۹۱ اقامت شهروندان افغان در ۱۴ استان کشور به طور کامل ممنوع است که پس از آن شمار این استان‌ها طبق گزارش‌ها به ۱۷ استان افزایش یافت.

همان سال همچنین رانندگی شهروندان افغان در ایران ممنوع اعلام شد.

در عین حال خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی هر چند وقت یک‌ بار از اعدام شهروندان افغانستان، اکثرا به اتهام قاچاق مواد مخدر، خبر می‌دهند.

سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی تاکنون بارها نسبت به آن چه «سوء رفتار» جمهوری اسلامی با مهاجران افغان نامیده‌اند، اعتراض کرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG