لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۲

تصویب مسدود شدن نرم‌افزار «واتس‌اَپ» در ایران


دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از تصویب فیلترینگ نرم‌افزار «واتس‌اَپ» خبر داده اما افزوده است که هنوز این فیلترینگ از سوی وزارت ارتباطات اجرایی نشده است. وزارت ارتباطات پیشتر گفته بود که دولت با فیلترینگ «واتس‌اپ» مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ عبدالصمد خرم‌آبادی روز سه‌شنبه٬ نهم اردیبهشت‌ اعلام کرد: «فیلترینگ "واتس‌اپ" اواخر سال گذشته تصویب شد و به وزارت ارتباطات اعلام شد٬ ولی هنوز از سوی وزارت ارتباطات اجرایی نشده است.»

وی درباره علت این فیلترینگ توضیح نداد.

اواخر فروردین‌ماه محمود واعظی٬ وزیر ارتباطات گفته بود که دولت با فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی مانند «واتس‌اپ» مخالف است و افزوده بود این ابزارهای پیام‌رسانی زمانی باید فیلتر شوند که به گفته او «مضرات دیگر یا مشکلات اخلاقی» داشته باشند.

واتس‌اپ (WhatsApp) یک اپلیکیشن است که دارندگان تلفن‌های هوشمند از طریق آن می‌توانند برای فرستادن پیام نوشتاری٬ ویدیو و عکس استفاده کنند.

این نرم‌افزار در کنار نرم‌افزارهای دیگری چون وایبر و وُکسِر٬ در میان ایرانیان طرفداران بسیاری دارد.

سال گذشته کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی اعلام کرده بود که نرم‌افزارهای ارتباطی در آینده فیلتر خواهند شد.

در همین راستا آذرماه سال گذشته نیز نرم‌افزار «وی‌چَت» در ایران فیلتر شد. وزارت ارتباطات آن زمان تاکید کرد که تصمیم فیلتر کردن وی‌چت از سوی این وزارتخانه گرفته نشده و این کار به دستور کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای انجام گرفته است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با ایسنا درباره فیلترینگ نرم‌افزارهای «وایبر»٬ «تانگو» و «اینستاگرام» نیز گفت: «با وجود این‌که فعالیت‌های مجرمانه زیادی در این نرم‌افزارها صورت می‌گیرد٬ ولی هنوز فیلترینگ این نرم‌افزارها تصویب نشده است.»

وی افزود که شاید در آینده فیلترینگ این نرم‌افزارها در دستور کار کارگروه قرار بگیرد.

در کنار تاکید وزارت ارتباطات بر مخالفت با فیلترینگ نرم‌افزارهای ارتباطی چون «واتس‌اپ»٬ علی جنتی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دی‌ماه سال گذشته از کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه خواسته بود که در سیاست‌های سخت‌گیرانه خود در رابطه با فیلترینگ و سانسور وبسایت‌ها تجدید نظر کند.

همان زمان دبیر کارگروه تعین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی هشدار داد که وزیر فرهنگ مردم را به استفاده از وسایل ارتباطی خارجی تشویق می‌کند و تاکید کرد که این ابزار‌ها برای مردم ایران مضر است.
XS
SM
MD
LG