لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۱۷

گفت‌وگوی وزیر خارجه بلژیک با روحانی و ظریف در تهران


دیدیه رندر (راست) و محمدجواد ظریف- ۴ اسفندماه ۱۳۹۲
دیدیه رندر (راست) و محمدجواد ظریف- ۴ اسفندماه ۱۳۹۲
وزیر خارجه بلژیک یکشنبه در دیدار با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف در تهران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هسته‌ای به ایجاد اعتماد میان ایران و غرب منجر شود. آقای ظریف نیز با تاکید بر همکاری اقتصادی با اروپا٬ از مهیا بودن شرایط برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ دیدیه رِیندرز روز یکشنبه چهار اسفندماه در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظریف٬ گفت: «امیدوارم مذاکرات هسته‌ای و توافق نهایی در این خصوص به روابطی مبتنی بر اعتماد منجر شود.»

در این کنفرانس محمد جواد ظریف نیز نسبت به همکاری اقتصادی با اروپا ابراز خوشبینی کرد و افزود: «دوستان اروپایی ما باید بدانند که فضای مناسب و موقعیت باثباتی برای سرمایه‌گذاری در ایران فراهم شده است.»

آقای ظریف افرود که ایران به مذاکرات هسته‌ای تا زمان «از میان برداشته‌ شدن تمامی بهانه‌هایی که به وضع تحریم‌ها منجر شده» ادامه خواهد داد تا «شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شود».

آقای ریندرز سومین وزیر خارجه اروپایی است که در دو ماه گذشته به ایران سفر کرده‌ است. پیش از او وزرای خارجه ایتالیا و سوئد به ایران رفته بودند.

این دیدارها پس از آن صورت می‌گیرد که ایران و ۱+۵ سوم آذرماه به توافق موقت هسته‌ای دست‌یافتند که بر اساس آن در ازای توقف بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران٬ برخی از تحریم‌ها علیه ایران برداشته شد.

وزیر خارجه بلژیک روز یکشنبه همچنین با رئیس جمهور ایران نیز دیدار کرد که به گزارش واحد مرکزی خبر٬ در این دیدار حسن روحانی گفت: «بلژیک باید نقش بیشتری در توسعه مناسبات ایران با اتحادیه اروپا بازی کند… ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در خصوص مسائل منطقه‌ای و جهانی همکاری کنند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ آقای ریندرز در دیدار با مقام‌های ایران٬ همچنین به وضعیت حقوق بشر در ایران٬ از جمله «مجازات اعدام٬ آزادی بیان و حقوق زنان» اشاره کرد و گفت: «ما خواهان گفت‌و‌گوی آزاد در خصوص این مسائل هستیم.»

وی همچنین اعلام کرد که ستاوروس لامبرینیدیس٬ نماینده ویژه اتحادیه اروپا در حوزه حقوق بشر به ایران سفر خواهد کرد. وی توضیح بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا٬ وزیر خارجه بلژیک دوشنبه٬ پنج اسفندماه٬ ایران را ترک خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG