لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۲

ایران اتهام ارتباط با یک تیم جاسوسی در عربستان را رد کرد


جمهوری اسلامی همواره اتهام دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه را رد کرده است.
پس از آن که عربستان سعودی اعلام کرد که یک شهروند ایران را به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده است، وزارت خارجه جمهوری اسلامی سوم فروردین‌ماه این اتهام را رد کرد و آن را «بی‌اساس» خواند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، رامین مهمانپرست،سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز شنبه، سوم فروردین‌ماه، با انتقاد از اظهارات مقام‌های عربستان سعودی گفت: «این ادعا، سناریویی تکراری و بی‌پایه و اساس است.»

وی افزود: «طرح این گونه ادعاهای بی‌پایه و اساس در رسانه‌ها فقط مصرف داخلی برای این کشور دارد.»

وزارت کشور عربستان سعودی روز ۲۹ اسفندماه اعلام کرد که یک شهروند ایرانی را همراه با یک لبنانی و ۱۶ شهروند سعودی به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده است.

منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان در خصوص این دستگیری گفته بود: «این افراد درباره تاسیسات و مناطق حیاتی کشور اطلاعات جمع‌آوری می‌کردند و به نهادهای اطلاعاتی کشور مذکور ارائه می‌دادند.»

روابط ایران و عربستان در سه دهه اخیر پرتنش بوده است. این تنش‌ها به ویژه از مهرماه سال ۹۰ و پس از متهم شدن ایران به دست داشتن در توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشینگتن، شدت گرفت.

در عین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت عربستان پیشتر اعلام کرده بود که یک قدرت خارجی بانی ناآرامی‌های دو سال اخیر در شهر شیعه‌نشین و نفت‌خیز قطیف عربستان است که بعدها مقام‌های سعودی به طور خصوصی اعلام کردند که اشاره‌شان به ایران است.

خردادماه سال ۹۱ نیز به دنبال اعدام گروهی از شهروندان ایران توسط دولت عربستان به اتهام قاچاق مواد مخدر، روابط تهران- ریاض بار دیگر دچار بحران شد.

علاوه بر عربستان، دیگر کشورهای عربی منطقه نیز تا کنون بارها ایران را به دخالت در امور داخلی‌ خود متهم کرده‌اند.

سال ۱۳۸۹، کویت از متلاشی کردن یک حلقه جاسوسی ایران خبر داد. یمن نیز که مهرماه ۹۱ از دستگیری شماری جاسوس ایرانی خبر داده بود، بهمن‌ماه سال گذشته پس از توقیف یک کشتی حامل ده‌ها تن تسلیحات، اعلام کرد که این محموله از سوی ایران برای شورشیان یمن ارسال شده بود.

همچنین بحرین اواخر بهمن‌ماه از کشف و متلاشی کردن یک «هسته تروریستی مرتبط با ایران» خبر داد و سپاه پاسداران را به سازمان‌دهی این هسته متهم کرد.

جمهوری اسلامی دست داشتن در این اتهام‌ها و هرگونه دخالت در امور داخلی کشورهای عربی را رد کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG