لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۴۸

وزارت خارجه ایران در پی تحریم‌‌های تازه آمریکا سفیر سوییس را احضار کرد


به دنبال اعمال تحریم‌های تازه از سوی ایالات متحده آمریکا علیه چند شرکت ایرانی٬ وزارت خارجه ایران سفیر سوییس را به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا در تهران٬ احضار کرد.

به گزارش روز دوشنبه٬ ۲۱ بهمن ماه خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا٬ مدیرکل آمریکای شمالی وزارت خارجه ایران ضمن احضار جولیو هاس٬ سفیر سوییس در تهران٬ اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران و برخی اظهارات مقام‌آمریکایی را مغایر با تفاهم موقت هسته‌ای ژنو دانست و افزود که این اقدام‌ها نشان‌دهنده «سردرگمی دولت آمریکا در تعیین موضع خود نسبت به مسائلی مانند تروریسم است».

وی با تاکید بر این که ایران از «بزرگترین قربانیان تروریسم» شناخته می‌شود٬ اتهام حمایت ایران از تروریسم را «به شدت رد و محکوم» کرد و افزود: «آمریکا با حمایت آشکار از گروه‌های تروریستی در منطقه٬ در موقعیتی نیست که اینگونه اتهام‌ها را متوجه جمهوری اسلامی کند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۷ بهمن‌ماه چندین فرد و شرکت را به خاطر کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها٬ وارد فهرست سیاه خود کرد. شرکت‌هایی که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند از کشورهای ایران٬ ترکیه٬ اسپانیا٬ آلمان٬ گرجستان٬ افغانستان٬ لیختن‌اشتاین و امارات متحده عربی هستند. دربیانیه وزارت خزانه‌داری آمده بود که شماری از این شرکت‌ها به خاطر ارتباطشان با فعالیت‌های ایران در سوریه و افغانستان به فهرست‌ تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند.

این دومین بار از زمان توافق هسته‌ای سوم آذرماه ژنو است که آمریکا افراد و شرکت‌هایی را به خاطر نقض تحریم‌های ایران در فهرست سیاه خود قرار می‌دهد.

به دنبال اعلام این تحریم‌ها٬ وزارت خارجه ایران٬ آمریکا را به «اقدام متقابل» تهدید کرد.

مرضیه افخم٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران ۱۸ بهمن‌ماه گفت که اقدام جدید دولت آمریکا٬ «یک نمونه دیگر از عدم حسن نیت این کشور در آستانه مذاکرات آتی است».

به موجب توافق موقت هسته‌ای ژنو٬ غرب متعهد شده است که در ازای توقف بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران٬ از شدت برخی تحریم‌ها علیه ایران کاسته شود.

با این‌حال آمریکا در این مدت بارها تاکید کرده است که برخی تحریم‌ها علیه ایران همچنان به قوت خود باقی است.

در همین زمینه جان کری٬ وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در واکنش به سفر هیئت‌های اقتصادی فرانسه به ایران هشدار داده بود که تحریم‌ها علیه ایران همچنان برقرار است و راه تجارت با ایران هنوز گشوده نست.

آقای کری همچنین ۱۳ بهمن‌ماه در دیدار با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونیخ٬ تاکید کرد که آمریکا به اعمال تحریم‌های موجود علیه ایران ادامه می‌دهد.
XS
SM
MD
LG