لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۱۳

تردید درباره امکان دستیابی ایران به موشک قاره‌پیما تا سال ۲۰۱۵


از زمانی که ایران ماهواره امید را با استفاده از موشک ایرانی به مدار زمین فرستاد، کشورهای غربی بارها از توسعه برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.
در حالی که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، از سال ۱۹۹۹، همواره بر امکان دستیابی ایران به موشک بالستیک قاره‌پیما تا سال ۲۰۱۵ تأکید کرده‌اند، گزارشی که اخیرا در اختیار کنگره آمریکا قرار گرفته، می‌گوید ایران احتمالا نمی‌تواند تا سال ۲۰۱۵ به این موشک دست پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این گزارش، که روز پنجشنبه، ۱۷ آذر ماه منتشر شده، آمده است که به نظر می‌رسد ایران برای رسیدن به «هدف» ساخت موشک تا سال ۲۰۱۵، کمک‌‌های لازم را از سوی کشورهایی چون «چین و روسیه» دریافت نمی‌کند.

این گزارش ۶۶ صفحه‌ای که از سوی «مرکز تحقیقاتی کنگره» که منحصرا با قانون‌گذاران آمریکایی همکاری می‌کند، تهیه شده با این توضیح می‌افزاید: «این که ایران تا سال ۲۰۱۵ قادر به دستیابی به موشک بالستیک قاره‌پیما شود، به شدت نامشخص است.»

گزارش مزبور در حالی منتشر شده است که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا از سال ۱۹۹۹ تا کنون همواره تأکید کرده‌اند که ایران تا سال ۲۰۱۵، با دریافت کمک‌های خارجی، موشک بالستیک قاره‌پیما تولید خواهد کرد.

در گزارش سال ۲۰۱۲ کنگره در این خصوص آمده بود: «در صورت دریافت کمک‌های خارجی کافی، ایران احتمالا تا سال ۲۰۱۵، از لحاظ فنی قادر به آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما می‌شود.»

با این‌حال گزارش داخلی ۱۷ آذرماه کنگره با تأکید بر نرسیدن کمک‌های لازم به ایران این تاریخ را زیر سوال می‌برد.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز نیز می‌افزاید که با توجه به تحریم‌های سنگینی که علیه ایران به اجرا درآمده، دستیابی ایران به اجزا و مواد موشک مورد نظر، به شدت دشوار است.

استیون هیلدرِت، متخصص در موشک‌های دفاعی نیز می‌گوید که ایران تا کنون پرواز‌ آزمایشی مربوط به موشک‌های قاره‌پیما را انجام نداده است.

از زمانی که ایران نخستین ماهواره خود را با استفاده از موشک ایرانی به مدار زمین فرستاد، کشورهای غربی بارها از توسعه برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

جمهوری اسلامی بهمن‌ماه ۱۳۸۷ ماهواره امید را که آن‌را ماهواره‌ای «پژوهشی و مخابراتی» توصیف کرده، با استفاده از فن‌آوری بومی به فضا پرتاب کرد. از آن زمان تا کنون ایران دو ماهواره دیگر، نوید و رصد را نیز در مدار زمین قرار داد.

آمریکا از آن زمان تا کنون بارها از توسعه توانایی موشکی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و این اقدام را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت دانسته است.

قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک و موشک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای منع کرده است.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG