لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۴

در پی حادثه قطار تهران-مشهد مدیرکل راه‌آهن شمال‌ شرق استعفا داد


علت وقوع تصادف عبور از چراغ قرمز در ورود به ايستگاه با سرعت غيرمجاز و تغيير مسير و اعلام اشتباه مسئول کنترل ايستگاه اعلام شده است.
اميرحسين تاوپور، مديرکل راه‌آهن منطقه شمال‌ شرق ايران، در پی تصادف قطار مسافربری تهران-مشهد و مرگ يک شهروند ايرانی، به نشانه عذرخواهی٬ از سمتش کناره‌گيری کرد.

آقای تاوپور به روزنامه شرق گفته است که تمايلی ندارد درباره اين تصميم خود صحبت کند. او در عين حال افزوده است: «من به‌خاطر مردم اين کار را کردم و دوصد گفته چون نيم‌کردار نيست.»

محسن پورسيد آقايی، مديرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ايران نيز در اين رابطه گفت: «مديرکل راه‌آهن شمال‌ شرق شخصا به‌صورت داوطلبانه و به دليل کوتاهی کارکنان تحت امرش استعفا کرد که با اين استعفا نيز موافقت شد.»

آقای پورسيد آقايی همچنين خبر داد که «سه‌نفر از مديران از جمله معاون اداره کل راه‌آهن شمال‌ شرق، رييس اداره سير و حرکت و رييس اداره ايمنی اين ناحيه برکنار شدند و تنزل درجه و توبيخ کتبی درج در پرونده٬ جزای ديگر روسای ادارات مرتبط بود. »

کميسيون عالی سوانح راه‌آهن، لوکوموتیوران قطار مسافری، کمک لوکوموتیوران قطار مسافری، متصدی ترافيک ايستگاه امروان و کنترلر بهره‌برداری را «مسببان اين حادثه» اعلام کرده و افزوده است که «اين چهار نفر از کار معلق شدند تا به پرونده‌شان رسيدگی شود».

قطار مسافربری تهران- مشهد، در ساعات پايانی روز پنجشنبه گذشته در ايستگاه امروان دامغان با قطاری باری برخورد کرد. در نتيجه اين تصادف واگن اول به‌شدت آسيب ديد اما کوپه اول اين واگن خالی بوده و به همين دليل تعداد تلفات کمتر بوده است.

براساس اعلام روابط عمومی شرکت حمل و نقل ريلی رجا در اين حادثه يک مسافر مرد حدود ۶۰ ساله به نام آقای تيموری کشته شد. اين حادثه بيش از ۳۰ نفر زخمی نيز داشت.

به گفته محسن پورسيدآقايی، مديرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ايران، علت وقوع تصادف، عبور از چراغ قرمز در ورود به ايستگاه با سرعت غيرمجاز و تغيير مسير و اعلام اشتباه مسئول کنترل ايستگاه بوده است.

براساس گزارش کميسيون عالی سوانح راه‌آهن قطار مسافری در ساعت ۲۲:۱۱ روز پنجشنبه بدون توجه به رنگ قرمز سيگنال‌های علايم الکتريکی با سرعت تقريبی ۱۰۷ کيلومتر بر ساعت به ايستگاه امروان وارد شد و با سرعتی درحدود ۶۱ کيلومتر بر ساعت با قطار باری متوقف شده برخورد کرد.

اين کميسيون اعلام کرد: «با توجه به بازشنوی مکالمات ضبط ‌شده از بی‌سيم ايستگاه امروان، متصدی ترافيک شش مرتبه به لوکوموتيوران اعلام توقف داده اما پاسخی دريافت نکرده بود.»

مديرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ايران درباره اقدامات صورت گرفته برای جلوگيری از وقايع مشابه گفت: «برای جلوگيری از بروز چنين حوادثی تصميم گرفته شد تمام ايستگاه‌ها به سيستم کنترل اتوماتيک قطار مجهز شود. اولويت اين طرح مسير تهران-مشهد است که تا شهريورماه انجام می‌گيرد. بقيه ايستگاه‌ها نيز تا پايان سال مجهز به اين سيستم خواهند شد که با تجهيز ايستگاه‌ها به اين سيستم، لوکوموتيو به محض ورود به ايستگاه و ديدن چراغ قرمز به‌طور خودکار می‌ايستد.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG