لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۴۹

ظریف: ایران تمایلی به سامانه آنتی-۲۵۰۰ به جای اس-۳۰۰ ندارد


محمد جواد ظریف در سفر خود به مسکو با مقام‌های مختلف از جمله سرگئی لاوروف٬ وزیر خارجه روسیه دیدار کرده است.
محمد جواد ظریف در سفر خود به مسکو با مقام‌های مختلف از جمله سرگئی لاوروف٬ وزیر خارجه روسیه دیدار کرده است.
وزیر خارجه ایران در مسکو گفت تهران تمایلی ندارد به جای سامانه اس-۳۰۰ از روسیه سامانه آنتی-۲۵۰۰ دریافت کند. پیشتر گزارش‌هایی درباره پیشنهاد روسیه به ایران برای تحویل سامانه آنتی-۲۵۰۰ به جای اس-۳۰۰ منتشر شده بود.

محمدجواد ظریف روز پنجشنبه٬ ۲۶ دی‌ماه به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت: «گزینه جایگزین سامانه ضدهوایی آنتی-۲۵۰۰ مورد نیاز ایران نیست... ما با روسیه بر سر دریافت سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ توافق کرده بودیم که به دلیل اعمال تحریم‌های بین المللی علیه ایران اجرایی نشد.»

وی افزود: «به نظر من کارشناسان نظامی ما باید با یکدیگر گفت‌و‌گو و مشورت کنند تا ببینند چه کاری در این زمینه می‌توان انجام داد.»

سامانه ضدهوایی آنتی ۲۵۰۰ نوع تغییرشکل یافته‌ای از سامانه اس-۳۰۰ است.

قرارداد تحویل سیستم‌های موشکی پدافند هوایی «اس-۳۰۰» روسیه به ایران اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی امضا شد و قرار بود روسیه ۵ سامانه را به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار به ایران تحویل دهد.

اما دولت روسیه ۷ اکتبر ۲۰۱۰، بعد از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در ژوئن این سال اعلام کرد که این قرارداد را بصورت یکطرفه لغو کرده است.

ایران در واکنش به لغو این قرارداد علیه «روس آبارون اکسپورت» به دادگاه بین‌المللی داوری ژنو در سوئیس شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت ۴ میلیارد دلاری شده است.

با این‌حال تابستان سال جاری رسانه‌های روسیه اعلام کردند که مسکو قصد دارد سیستم دفاعی آنتی-۲۵۰۰ را جایگزین سفارش اس-۳۰۰ ایران بکند. البته همان زمان یکی از مسئولان حوزه واردات و صادرات تسلیحات در روسیه اعلام کرد که تا کنون هیچ توافقی در این زمینه با ایران صورت نگرفته است.

ایران تابستان سال جاری در واکنش به این گزارش‌ها اعلام کرد که سیستم آنتی-۲۵۰۰ با تجهیزات دفاعی‌اش همخوانی ندارد و مصرا خواستار تحویل سامانه اس-۳۰۰ شد.

ظریف: گفت‌و‌گو بر سر معامله نفت با کالا در برنامه سفرم نیست

محمد جواد ظریف که برای دیدار با مقام‌های روس چهارشنبه٬ ۲۵ دی‌ماه به مسکو سفر کرد٬ روز پنجشنبه گفت که مذاکره بر سر تبادل چند میلیارد دلاری نفت ایران با کالا در برنامه دیدارش با مقام‌های روس قرار ندارد.

هفته گذشته منابعی به خبرگزاری رویترز گفته بودند که ایران و روسیه بر سر مبادله نفت با کالایی به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در ماه در حال گفت‌و‌گو هستند. این منابع گفته بوند که مذاکره بر سر ارسال ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز به روسیه و در ازای آن دریافت تجهیزات و کالای روسی٬ در مراحل نهایی است.

با این‌حال وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه بدون اظهار نظر درمورد این معامله٬ گفت که در سفر خود به روسیه برنامه‌ای برای گفت‌و‌گو در این مورد ندارد.

روز پنجشنبه الکساندر نواک٬ وزیر انرژی روسیه نیز اعلام کرد که ایران و روسیه خواهان آن هستند که سطح تجارت با یکدیگر را بالا ببرند٬ اما در مورد امکان مباله نفت با کالا چیزی نگفت.

وزیر خارجه ایران هدف از سفرش به روسیه را «رایزنی درباره روابط دوجانبه با روسیه»٬ «ادامه مذاکرات با سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه٬ «رایزنی درباره موضوع هسته‌ای و مرحله نهایی مذاکرات ایران و ۱+۵» عنوان کرده است.
XS
SM
MD
LG