لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۸

دیپلمات‌ها: توسعه سانتریفیوژهای ایران مانعی بر سر مذاکرات است


مذاکرات هسته‌ای در ژنو که توافق هسته‌ای را به همراه داشت- سوم آذرماه ۱۳۹۲
دیپلمات‌های غربی می‌گویند مذاکرات کارشناسی ایران و شش قدرت جهانی در خصوص نحوه اجرایی کردن توافقنامه ژنو٬ بر سر مسئله توسعه نسل جدید سانتریفیوژها از سوی ایران٬ به مشکل برخورده است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه٬ ۱۸ دی‌ماه٬ در گزارشی اختصاصی به نقل از دیپلمات‌هایی که نخواستند نامشان فاش شود٬ آورد که یکی از این مسائل حل نشده که در مذاکرات ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در ژنو مطرح خواهد شد٬ تحقیق بر روی نسل جدید سانتریفیوژها و توسعه آنها است که ایران از نصبشان خبر داده است.

علی‌اکبر صالحی٬ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هشتم دی‌ماه اعلام کرد «هزار ماشین سانتریفیوژ نسل دوم (IR-2m) نصب کرده‌ایم٬ اما با توجه به مذاکرات هسته‌ای که در حال انجام است٬ گاز UF6 به آن‌ها تزریق نکرده‌ایم.»

او یک روز پیش از آن نیز گفته بود که نسل جدید سانتریفیوژها در حال ساخت است٬ اما تا زمانی که به تولید انبوه برسند٬ باید تمامی آزمون‌های لازم روی آنها انجام شود.

یک دیپلمات غربی به خبرگزاری رویترز گفته است «بر اساس توافقنامه ژنو٬ ایران مجاز است تا به تحقیق و توسعه (سانتریفیوژها) دست بزند٬ اما اجازه ندارد سانتریفیوژهای تازه‌ای نصب کند٬ به جز در مواردی که سانتریفیوژی بخواهد جایگزین سانتریفیوژ فعالی که از دور خارج شده است٬ بشود.»

به گفته این دیپلمات مسئله سانتریفیوژها از موارد اصلی‌ای بود که منجر به توقف مذاکرات کارشناسی آذرماه شد٬ مذاکراتی که ۲۸ آن ماه آغاز و سی‌ام متوقف شد.

دیگر دیپلمات‌های غربی نیز تایید کرده‌ا‌ند که بحث سانتریفیوژها از موضوعات اصلی مذاکرات است و همچنین تاکید کرده‌اند که از اصرار ایران بر ادامه تحقیقات و توسعه سانتریفیوژهایش خشنود نیستند.

این در حالی است که ایران می‌گوید تحقیقات در زمینه سانتریفیوژها امری حیاتی است. یک مقام ارشد دولت ایران به این خبرگزاری گفته است «ما باید اطمینان حاصل کنیم که حق تحقیق و توسعه‌مان در این زمینه محترم شمرده می‌شود.»

به دنبال توافق ژنو٬ ایران و ۱+۵ مذاکرات کارشناسی خود را آغاز کردند. طرفین تاکنون سه دور در وین و ژنو با یکدیگر گفت‌و‌گوی کارشناسی داشته‌اند که دور سوم این مذاکرات ۹ دی‌ماه در ژنو آغاز شد و تا ساعت هفت صبح روز بعد ادامه داشت.

دور بعدی این مذاکرات ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در سطح معاونان سیاسی در ژنو برگزار خواهد شد.

عباس عراقچی٬ از مذاکره کنندگان ارشد ایران، که قرار است در این دور از مذاکرات با هلگا اشمید٬ معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند٬ روز چهارشنبه به خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا گفت که در این دو روز احتمال دارد دیداری سه‌جانبه با هلگا اشمید و وندی‌ شرمن٬ معاون وزیر خارجه آمریکا داشته باشد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG