لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۹

فدوی: حماقت آمریکایی‌ها در خلیج فارس به ضررشان تمام می‌شود


علی فدوی، نماینده نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در خلیج فارس هشدار داد و گفت اگر «حماقتی» از آمریکا در خلیج فارس سر بزند، سربازان آمریکایی «جان سالم به در نخواهند برد».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی فدوی، روز چهارشنبه، ۱۵ شهریورماه، اظهار کرد: «حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در خلیج همیشه فارس نوعی تهدید برای ایران اسلامی به شمار می‌رود و این امر همیشه مورد توجه نیروی دریایی سپاه بوده است.»

وی افزود: «اگر فرماندهان آمریکایی در خلیج فارس دست به هر اقدام حماقت‌آمیزی بزنند، باید منتظر پاسخ کوبنده جمهوری اسلامی ایران بوده و بدانند که سرنوشت خوبی در انتظار آنان نخواهد بود.»

تنش‌ها پیرامون امنیت خلیج‌فارس در راستای جدال بر سر برنامه هسته‌ای ایران ایجاد شده است، برنامه‌ای که غرب معتقد است دارای ابعاد نظامی است و برای شفاف‌سازی ایران در این خصوص، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته است.

از سوی دیگر، علی‌رغم این ابراز نگرانی‌ها، روسیه، بزرگ‌ترین حامی ایران در منطقه، می‌گوید که «هیچ نشانه‌ای» مبنی بر تلاش ایران برای تولید سلاح اتمی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز پنج‌شنبه، ۱۶ شهریورماه، گفت که روسیه هیچ گونه شواهدی نیافته است که نشان دهد ایران به دنبال تولید سلاح اتمی است.

وی افزود: «ما، همچون گذشته، هیچ نشانه‌ای نیافته‌ایم که ناشی از وجود بعد نظامی در برنامه هسته‌ای ایران باشد.»

با این‌ حال به دنبال بالا گرفتن جدال بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر، تحریم‌های نفتی شدیدی علیه ایران اجرایی شده است که ایران نیز در مقابل بارها تهدید کرده است که تنگه هرمز را که گذرگاه حدود ۲۰ درصد از کل نفت معامله شده در جهان است، خواهد بست.

از آن سو مقام‌های آمریکایی نیز در واکنش به این تهدید گفته‌اند که اقدام احتمالی ایران در بستن تنگه هرمز را تحمل نخواهند کرد.

آمریکا و متحدانش در واکنش به این تهدیدها، به اقداماتی مانند آماده‌سازی نیروهای‌شان برای مین‌زدایی تنگه هرمز دست زده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، آمریکا در چند وقت اخیر زیردریایی‌های بدون سرنشین و کشتی‌های مین‌روب تازه‌ای به خلیج فارس اعزام کرده است.

آمریکا می‌‌گوید اگر ایران بخواهد کشتیرانی در خلیج فارس را مختل کند، با شکست مواجه خواهد شد و ایالات متحده برای هرگونه احتمالی در این زمینه آماده است.

ایران نیز در مقابل اعلام کرده است که هر گونه مداخله نظامی در حوزه خلیج فارس را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.
XS
SM
MD
LG