لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۶

سفیر ایران در پاریس: احمدی‌نژاد نگفته است اسرائیل باید محو شود


علی آهنی، سفیر ایران در فرانسه
سفیر ایران در پاریس می‌گوید که رئیس جمهور ایران هیچ‌گاه نگفته است که اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود. وی همچنین اظهار کرده است که ممانعت غرب از فروش اورانیوم ۲۰ درصدی به جمهوری اسلامی موجب شد که ایران شخصا دست به غنی‌سازی در سطوح بالا بزند.

به گزارش ۲۳ فروردین‌ماه خبرگزاری مهر، علی آهنی در گفت‌و‌گو با مجله فرانسوی «ژئواکونومی» درباره اظهارات محمود احمدی‌نژاد در مورد اسرائیل، گفت محمود احمدی‌نژاد نگفته است که اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود و افزود: «در این خصوص باید گفت که رسانه‌ها اظهارات رئیس جمهور احمدی‌نژاد را تغییر دادند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد که حتی دان مریدور، وزیر اطلاعات و انرژی اتمی اسرائیل نیز در گفت‌و‌گویی رسانه‌ای گفته است که «آقای احمدی‌نژاد هرگز این جمله "اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود" را به کار نبرده است».

اشاره وی به گفت‌و‌گوی فروردین‌ماه ۱۳۹۱ دان مریدور با شبکه خبری الجزیره است. در این گفت‌و‌گو دان مریدور گفت ایران گفته است که اسرائیل نباید وجود داشته باشد و نباید در خاورمیانه باشد.

خبرنگار الجزیره در مقابل تأکید کرد که محمود احمدی‌نژاد بارها گفته است که کشورش هیچ طرحی برای حمله به اسرائیل ندارد و افزوده است که علیرغم انتقادهایی که به اسرائیل دارد، خواهان برگزاری همه‌پرسی میان تمام ساکنین این نقطه از جهان است و نتیجه این همه‌پرسی را، هر‌ آن‌چه که باشد، خواهد پذیرفت.

در واکنش به این اظهارات دن مریدور تأکید کرد که ایران بارها گفته است که اسرائیل نباید در خاورمیانه باشد.

محمود احمدی‌نژاد آبان‌ماه ۱۳۸۴ در سخنانی گفت: «حضرت امام خمینی درباره رژیم صهیونیستی فرمودند که رژیم اشغالگر قدس باید از صفحه روزگار محو شود و به حول و قوه الهی به زودی جهان بدون آمریکا و صهیونیسم را تجربه خواهیم کرد.»

آقای احمدی‌نژد در هشت سال گذشته بارها از سیاست‌های اسرائیل به تندی انتقاد کرده است و حتی در سخنانی کشتار یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم را «افسانه» خوانده است.

وی به کرات گفته است که اگر هولوکاست اتفاق افتاده است و یک واقعه تاریخی است، چرا «اجازه داده نمی‌شود» دانشمندان در مورد آن تحقیق کنند.

«غرب به ما اورانیوم ۲۰ درصدی نداد، مجبور شدیم خودمان دست به کار شویم»

سفیر ایران در فرانسه در این گفت‌و‌گو همچنین گفت: «زمانی که ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خصوصا بنا به توصیه آژانس به آمریکا، روسیه و فرانسه مراجعه کرد تا از آن‌ها سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران... را خریداری کند، به ما پاسخ داده شد که تبدیل اورانیوم ۳.۵ درصد و تولید میله سوخت، دو سال زمان نیاز دارد.»

وی افزود: «ایران از بیم این زمان که می‌توانست، به ویژه به دلایل سیاسی، و عدم جدیت از سوی مخاطبین‌ ما طولانی‌تر نیز‌ بشود، مجبور شد تصمیم بگیرد خودش این سوخت را تولید کند و ما طی کمتر از دو سال موفق به این کار شدیم.»

غرب ایران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای‌ خود اهداف نظامی را دنبال می‌کند و خواستار توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی از سوی تهران شده است.

ایران در مقابل ضمن تأکید بر حق خود برای دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، می‌گوید به فعالیت‌های اتمی خود ادامه می‌دهد.

علی آهنی نیز در این گفت‌و‌گو با تأکید بر این که برای ایران مهم است که به غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت مورد نیاز «نیروگاه‌های هسته‌ای غیرنظامی» خود بپردازد، خاطرنشان کرد که ایران به«خودکفایی در زمینه انرژی» پایبند است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG