لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۲

اسرائیل: حق داریم مانع از مسلح شدن تروریست‌های سوریه بشویم


نخست وزیر اسرائیل در سفر خود به لندن، با همتای بریتانیایی خود دیدار کرد- ۲۸ فروردین ۱۳۹۲
در حالی که بریتانیا به تازگی برای چندمین بار بر لغو ممنوعیت ارسال اسلحه به سوریه تأکید کرده است، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید کشورش حق خود برای جلوگیری از دستیابی تروریست‌ها در سوریه به تسلیحات را محفوظ نگه می‌دارد.

بنیامین نتانیاهو در گفت‌و گو با شبکه خبری جهانی بی‌بی‌سی که روز پنجشنبه، ۲۹ فروردین‌ماه منتشر شد، بر حضور «نیروهای القاعده، حزب‌الله و سایر جهادگرایان» در سوریه تأکید کرد و با اظهار این‌که القاعده و حزب‌الله لبنان هر دو متعهد شده‌اند که اسرائیل را نابود کنند، گفت: «با این اوصاف واضح است که ما نگرانیم که تسلیحاتی که می‌توانند به شدت موازنه قدرت در خاورمیانه را تغییر دهند، به دست این تروریست‌ها بیافتد.»

وی افزود که کشورش حق جلوگیری از دست یافتن تروریست ها به تسلیحات را برای خود محفوظ نگه می‌دارد، اما در عین حال گفت: «ما مهاجم نیستیم. ما دنبال مواجهه نظامی نیستیم، اما آماده‌ایم که از خود دفاع کنیم... آنچه می‌گویم سنجیده و جدی است... ما همواره برای دفاع از کشور خود برنامه داریم.»

این اظهارات در حالی بیان شده است که وزیر خارجه بریتانیا در نشست جی هشت، متشکل از هشت کشور صنعتی جهان که ۲۱ و ۲۲ فروردین‌ماه در لندن برگزار شد، بار دیگر بر لغو ممنوعیت ارسال اسلحه به سوریه تأکید کرد.

ویلیام هیگ در نشست وزرای خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا، بریتانیا و روسیه گفت که بریتانیا و فرانسه اعلام کرده‌اند که ممنوعیت ارسال اسلحه به سوریه که از سوی اتحادیه اروپا به اجرا در آمده، نیازمند اصلاح یا حتی برداشته شدن است.

وی با این حال خاطرنشان کرد که بریتانیا در مورد ارسال اسلحه برای اپوزیسیون سوریه، تصمیمی نگرفته است.

بنیامین نتانیاهو که برای حضور در مراسم تشییع جنازه مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا به لندن سفر کرده بود، ۲۸ فروردین‌ماه با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا دیدار داشت. وی با این‌حال در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی از اظهار این‌که آیا در خصوص برداشته شدن ممنوعیت ارسال اسلحه به سوریه به وی هشدار داده است یا نه، خودداری کرد.

وی در گفت‌وگوی تلویزیونی خود همچنین اظهار کرد که حامی جلوگیری از وحشت و خونریزی در سوریه است، اما افزود که سیاست اسرائیل این است که خود را در درگیری‌های سوریه داخل نکند.

بیش از دو سال از جنگ داخلی سوریه می‌گذرد. آمارها حاکی از کشته شدن بیش از ۷۰ هزار نفر در این جنگ و فرار بیش از یک میلیون سوریه‌ای از خاک این کشور است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG