لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۵۶

نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین‌ ماه به ۳۸.۷ درصد افزایش پیدا کرد


مرکز آمار ایران در گزارشی جدید اعلام کرد که نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین‌ماه امسال با دو درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به ۳۸.۷ درصد رسیده است که در این میان نرخ تورم «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در فروردین‌ماه با ۵.۷ درصد افزایش به ۶۰.۴ درصد افزایش یافته است.

در گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه در حالی ۳۸.۷ درصد گزارش شده است که در جدولی که این مرکز از نرخ تورم مشخص اقلام مختلف تهیه کرده، بیشترین نرخ تورم فروردین‌ ماه به ترتیب متعلق به سبزیجات (۱۰۴.۹ درصد)، دخانیات (۱۰۴.۷ درصد) و نوشابه‌های غیرالکلی (۷۵.۹ درصد) است.

این گزارش حاکی است که نرخ تورم «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات از ۵۴.۷ درصد در اسفندماه ۱۳۹۱ به ۶۰.۴ درصد در فروردین‌ماه رسیده» و نرخ تورم «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز از ۳۰ درصد به ۳۰.۴ درصد رسیده است.

یکی از روش های محاسبه نرخ تورم بررسی تغيير «نقطه به نقطه نرخ تورم» است. طبق این روش نرخ تورم در فروردین‌ماه ۱۳۹۲ با فروردین‌ماه ۱۳۹۱ مقایسه شده و میزان تغییرات برآورد می‌شود.

در کنار تورم نقطه به نقطه، نرخ تورم به صورت میانگین ۱۲ ماهه نیز بررسی می‌شود، به این صورت که نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به ماه مورد نظر اندازه گیری می‌شود.

بر این اساس، مرکز آمار ایران نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین‌ماه ۱۳۹۲ را ۲۹.۸ درصد اعلام کرده است. به گفته این مرکز، نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اسفندماه سال گذشته ۲۸.۶ درصد بود که این رقم حکایت از افزایش ۱.۲ درصدی نرخ تورم ۱۲ ماهه فروردین‌ماه دارد.

در جدول نرخ تورم ۱۲ ماهه مرکز آمار نیز بیشترین نرخ تورم به ترتیب متعلق به دخانیات (۸۷.۵ درصد)، سبزیجات (۶۹.۶ درصد) و ماهی‌ها و صدف‌داران (۶۴.۹ درصد)‌ است.

در محاسبه نرخ تورم، از فروردین‌ماه سال جاری سال ۱۳۹۰ به عنوان سال پایه در نظر گرفته می‌شود.

وی همچنین اعلام کرد که از فروردین ماه سال پایه نرخ تورم از ۸۱ به ۹۰ تغییر خواهد کرد. پیش از این سال ۱۳۸۱ به عنوان سال پایه مبنای محاسبات قرار می‌گرفت.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بهمن‌ماه ۱۳۹۱ اعلام کرد که ایران به بدترین وضع تورمی خود در ۱۷ سال اخیر رسده است و افزود که ایران بالاترین نرخ تورم را در خاورمیانه و رتبه ششم را در جهان دارد.
XS
SM
MD
LG