لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۴۸

انفجار در دانشگاه دمشق «دستکم ۱۵ کشته» بر جای گذاشت


این انفجارها در غذاخوری دانشکده معماری دانشگاه دمشق رخ داده است.
تلویزیون دولتی سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد که انفجار چندین موشک در دانشگاه دمشق منجر به مرگ «دستکم ۱۵ تن» شده ست. رسانه‌های دولتی سوریه این حمله را به شورشیان نسبت داده‌اند.

به گزارش آسوشیتد پرس، شبکه تلویزیونی سوریه اعلام کرده‌ است که روز پنجشنبه، هشتم فروردین، در اثر برخورد چندین موشک به غذاخوری دانشکده معماری دانشگاه دمشق که در مرکز شهر واقع است، ۱۵ تن کشته شده‌اند.

یک مقام رسمی سوریه نیز که نخواست نامش فاش شود افزوده است که این حمله منجر به زخمی شدن ۲۰ تن دیگر نیز شده است.

اگرچه رسانه‌های سوریه شورشیان را بانی این انفجار‌ها دانسته‌اند، مخالفان بشار اسد هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

سازمان ناظران حقوق بشر سوریه نیز که مقر آن در لندن است این حمله را تأیید و حال مجروحان را وخیم گزارش کرده است.

دانشگاه دمشق که در مرکز شهر قرار دارد، توسط ساختمان‌های دولتی از جمله وزارت دفاع سوریه، دفتر مرکزی رسانه‌‌ها و محل اقامت رسمی بشار اسد احاطه شده‌ است.

شورشیان سوریه که خواستار برکناری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از قدرت هستند در یک هفته گذشته حملات خود علیه دمشق را افزایش داده‌اند.

از جمله، ششم فروردین ماه رسانه‌های دولتی از وقوع انفجاری در منطقه‌ای در شمال شرق دمشق خبر دادند و اعلام کردند که این انفجار انتحاری سه کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت.

ناآرامی‌ها در سوریه دو سال پیش آغاز شده است و در این مدت به گفته سازمان ملل بیش از ۷۰ هزار تن در اثر این درگیری‌های داخلی کشته‌ و ۱.۲ میلیون سوری نیز به کشورهای دیگر پناهنده شده‌اند.

ترکیه از جمله کشورهایی است که پذیرای پناهندگان سوری شده است. به گفته سازمان ملل نزدیک به ۲۶۲ هزار سوری به ترکیه پناهنده شده‌اند.

با این‌حال روز پنجشنبه این سازمان نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر اخراج دسته‌جمعی شماری از این پناهندگان از سوی ترکیه ابراز نگرانی و اعلام کرد که در این خصوص با مقام‌های ترکیه گفت‌وگو کرده است.

مقام‌های ترکیه پیشتر اعلام کرده بودند که به دنبال وقوع درگیری میان پناهندگان سوری و پلیس ترکیه که در راستای اعتراض سوری‌ها به شرایط زندگیشان صورت گرفته بود، صدها پناهنده سوری به سوریه پس فرستاده شده‌اند، اگرچه پس از انتشار این خبر یک مقام دولتی ترکیه آن را رد کرد و گفت حدود ۵۰ تا ۶۰ پناهنده به میل خود به سوریه بازگشته‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG