لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۲۸

باراک اوباما شخصیت سال مجله تایم شد


هفته نامه آمریکایی «تایم»، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده را به عنوان «شخصیت سال ۲۰۱۲» این هفته‌نامه برگزید. این هفته‌نامه از باراک اوباما به عنوان «سمبل» و «طراح» آمریکای نو یاد کرده است.

هفته نامه «تایم» که هر ساله شخصیتی را به عنوان شخصیت سال انتخاب می‌کند، ۲۹ آذرماه، در آخرین شماره سال خود، با معرفی باراک اوباما به عنوان «شخصیت سال ۲۰۱۲»، گفت: «در سال ۲۰۱۲، ‌باراک اوباما اکثریت جدیدی را (در آمریکا) ایجاد کرد، ضعف‌ها را به فرصت تبدیل کرد و علیرغم تمامی دشواری‌ها، پیگیر ایجاد اتحادی کامل‌‌تر شد.»

«تایم» در مقاله‌ای طویل، باراک اوباما را بانی تغییرات جمعیتی در آمریکا دانست و توضیح داد: «زمانی که نام او به عنوان کاندیدا مطرح می‌شود، نسل بعدی آمریکا، نسل جوانتر و پر از تنوع، در نظر سنجی‌ها حضور پیدا می‌کنند.»

طبق آمار در سال ۲۰۰۸، شمار سیاه‌پوست‌ها آمریکایی‌ای که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده بودند، برای نخستین بار در تاریخ، با سفیدپوست‌ها برابری می‌کرد و لاتینی‌ها نیز رکوردی در میزان مشارکت در انتخابات به ثبت رساندند. در سال ۲۰۱۲ نیز، طبق آمار اولیه انتخابات، مشارکت مشابهی به ثبت رسید.

تایم همچنین تأکید می‌کند که در سال ۲۰۱۲، حضور اقلیت‌های آمریکا و جوانان نیز قابل توجه بود. اوباما در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ۷۱ درصد از آرای لاتینی‌ها، ۹۳ درصد از آرای سیاه‌پوست‌ها و ۶۰ درصد از آرای جوانان زیر ۳۰ سال را از آن خود کرد.

این هفته‌نامه با تأکید بر این‌که اوباما از پس «چهار سال از چالش‌برانگیزترین دوران آمریکا» بر آمده است، می‌نویسد: «اکنون شانس آن‌که او در پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش بتواند به عنوان رئیس جمهوری بزرگ دفتر ریاست جمهوری را ترک کند، دست یافتنی است؛ رئیس جمهوری که توانست با بحران‌ها روبه‌رو شود و ائتلاف اکثریت جدیدی در آمریکا ایجاد کند.»

در فهرست برترین‌های سال ۲۰۱۲ مجله تایم، ملاله یوسف‌زی، دختر ۱۴ ساله پاکستانی‌ای که به دليل فعاليت‌هايش برای حق تحصيل دختران از طرف طالبان مورد سوء قصد قرار گرفت، در مقام دوم قرار گرفت.

تیم کوک، مدیرعامل شرکت «اپل»، محمد مرسی، رئیس جمهور مصر و فابیولا جانوتی، زن فیزیکدان و مسئول آزمایشگاه «اطلس»، بزرگترین آزمایشگاه علمی جهان، به ترتیب در مقام‌های سوم، چهارم و پنجم قرار گرفتند.

سنت انتخاب «شخصیت سال» از سال ۱۹۲۷ در تایم بنیاد گذاشته شده است.

«شخصیت سال تایم» بنا بر تعریف خود این هفته‌نامه، شخص یا مفهومی است که بیشترین تأثیر، مثبت یا منفی، را بر فرهنگ و اخبار طی سالی که گذشته گذاشته باشد.

فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا تنها فردی است که نامش سه بار (در سال‌های ۱۹۳۲، ۱۹۳۴ و ۱۹۴۱) به عنوان «شخصیت سال تایم» معرفی شده است.

محمد مصدق، نخست‌وزیر و از عوامل اصلی ملی کردن صنعت نفت در ایران و آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی نیز به ترتیب در سال‌های ۱۹۵۱ و ۱۹۷۹ به عنوان چهره سال مجله تایم انتخاب شده‌ بودند.

سال گذشته «معترض»، به عنوان «شخصیت سال» این مجله معرفی شد.
XS
SM
MD
LG