لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۰۵

اوباما: سوریه، افغانستان یا عراق دیگری نخواهد بود


اوباما می‌گوید بی‌توجهی به حمله شیمایی سوریه این پیام را برای ملت‌ها به همراه دارد که استفاده از اینگونه تسلیحات، پیامدی در پی نخواهد داشت.
رئیس جمهور ایالات متحده با تأکید بر لزوم دست زدن به اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد، می‌گوید سوریه افغانستان یا عراقی دیگر نیست و حمله آمریکا به سوریه «یک مداخله بی‌انتها نخواهد بود».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما ۱۶ شهریورماه در پیام هفتگی خود خطاب به مردم آمریکا، حمله شیمیایی ۳۰ مرداد در سوریه را نه فقط حمله‌ای به «شأن انسان» که «تهدیدی برای امنیت ملی» آمریکا دانست و افزود که اگر به این حمله شیمیایی پاسخی داده نشود، «بشار اسد می تواند بار دیگر از تسلیحات شیمیایی استفاده کند» یا این تسلیحات می‌توانند به دست «تروریست‌ها» بیافتد.

وی با اشاره به نگرانی مردم از درگیر شدن آمریکا در جنگی دیگر، گفت سوریه قرار نیست افغانستان یا عراقی دیگر بشود و افزود که نیروهای زمینی درگیر این ماجرا نخواهند شد و هر اقدامی که صورت بگیرد «محدود» خواهد بود.

کنگره آمریکا در آینده نزدیک در مورد اقدام نظامی محدود آمریکا در سوریه تصمیم‌گیری خواهد کرد و این در حالی است که طبق نظرسنجی روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست»، از ۴۳۳ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، «۲۲۴ نماینده» یا مخالف این اقدام هستند و یا بیشتر به سمت مخالفت تمایل دارند، «۱۸۴ نماینده» هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته‌اند و تنها «۲۵ نماینده» با این اقدام موافقند.

در عین حال بر اساس نظرسنجی مؤسسه آمریکایی «گالوپ»، «۵۲ درصد» آمریکاییها مخالف حمله نظامی به سوریه هستند و «۳۶ درصد» با حمله نظامی موافق هستند.

باراک اوباما روز شنبه اظهار کرد که از ابتدا می‌دانست که متقاعد کردن قانون‌گذاران به حمایت از اقدام نظامی علیه سوریه کار ساده‌ای نیست، اما افزود که می‌خواهد با حمله به سوریه حکومت بشار اسد را «مجازات» کند.

وی با اشاره به این‌که «نمی‌توانیم تصاویری را که از سوریه دیده‌ایم نادیده‌ بگیریم» گفت که واکنش نشان ندادن به حمله شیمیایی در سوریه «پیام ناگواری» برای ملت‌ها به همراه دارد و آن این است که استفاده از اینگونه تسلیحات، پیامدی در پی نخواهد داشت.

قرار است سنای آمریکا در چند روز آینده در مورد طرح حمله محدود به سوریه رأی‌‌گیری کند و طبق گزارش‌ها مجلس نمایندگان نیز در عرض دو هفته آینده در این مورد تصمیم‌گیری خواهد کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG