لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۱۶

اوباما: ماموریت نظامی ما در افغانستان تا پایان ۲۰۱۶ خاتمه می‌یابد


عکس آرشیوی است.
رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرد از آغاز سال ٬۲۰۱۵ شمار نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان به ۹ هزار و ۸۰۰ تن کاهش می‌یابد و تا پایان سال ۲۰۱۶ نیز اکثر این نیروها از افغانستان خارج خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد‌ پرس، باراک اوباما روز سه‌شنبه ششم خردادماه در کاخ سفید در واشینگتن اعلام کرد که شمار نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان از آغاز سال ۲۰۱۵ از ۳۲ هزار تن به ۹ هزار و ۸۰۰ تن کاهش خواهد یافت و افزود این نیروها تنها برای مقاصد آموزشی و مبارزه با تروریسم در افغانستان می‌مانند و درگیر عملیات نظامی نخواهند شد.

به گفته این خبرگزاری در سال ۲۰۱۵ شمار این ۹ هزار و ۸۰۰ نیرو به مرور کاهش خواهد یافت و نیروهای باقیمانده نیز اکثرا تا پایان سال ۲۰۱۶ افغانستان را ترک خواهند کرد و در نهایت تنها کمتر از هزار نیرو در دفتر امنیتی در کابل باقی خواهند ماند.

نیرو‌های امنیتی حدود یک ماه پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ وارد خاک افغانستان شدند.

باراک اوباما روز سه‌شنبه ضمن اظهار این‌که «پایان دادن به جنگ از آغاز کردن آن دشوارتر است»٬ گفت: «حضور ما در افغانستان بیش از انتظار بسیاری از آمریکایی‌ها طول کشید… اکنون به کاری که در افغانستان آغاز کرده‌ایم پایان می‌دهیم.»

وی با این حال تاکید کرد که برنامه‌هایش برای کاهش نیروها در افغانستان مشروط به موافقت کابل با توافقنامه امنیتی با افغانستان است.

به گزارش آسوشیتد پرس حامد کرزی٬ رئیس جمهور افغانستان٬ تا کنون از امضای توافنامه امنیتی با آمریکا خودداری کرده است٬ اما هر دو نامزد کنونی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان (عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی) گفته‌اند که در صورت پیروزی در انتخابات ۲۴ خردادماه٬ این توافقنامه را امضا خواهند کرد.

تصمیم دولت آمریکا برای کاهش نیروهای افغانستان به کمتر از ۱۰ هزار تن از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی٬ در راستای خواست فرماندهان ارتش آمریکا در افغانستان است.

در صورت اجرایی شدن این طرح٬ ماموریت رزمی آمریکا در افغانستان تا به پایان رسیدن دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ژانویه سال ۲۰۱۷ به اتمام خواهد رسید.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG