لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۵

دستکم ۲۴ زائر شیعه پاکستانی در نزدیکی مرز ایران کشته شدند


یکی از مجروحان حملات انتحاری تفتان- ۱۹ خردادماه ۱۳۹۳
مقام‌های پاکستان روز دوشنبه اعلام کردند که در جریان یک رشته حملات انتحاری به استراحت‌گاه زائران شیعه پاکستانی در مرز ایران و پاکستان٬ دستکم ۲۴ تن کشته شده‌اند.

به گزارش روز دوشنبه ۱۹ خردادماه خبرگزاری فرانسه٬ این حادثه شامگاه روز یکشنبه ۱۸ خردادماه و زمانی رخ داد که اتوبوس حامل نزدیک به ۳۰۰ زائر پاکستانی پس از دیدار از مناطق مقدس شیعیان در ایران در رستورانی در شهر مرزی تفتان٬ در بلوچستان پاکستان٬ توقف کرده بودند.

یکی از مقام‌های دولتی استان بلوچستان پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که چهار بمب‌گذار انتحاری به این رستوران در تفتان حمله کرده‌اند که در اثر این حمله ۲۴ تن- ۱۳ مرد٬ ۱۰ زن و یک کودک- کشته شده‌اند. برخی از رسانه‌ها شمار کشته‌شدگان را تا ۳۰ تن نیز اعلام کرده‌اند.

به دنبال این حمله رسانه‌های خبری پاکستان اعلام کردند که شبه نظامیان سنی «جیش‌الاسلام» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند. «جیش‌الاسلام» پیشتر نیز حملاتی را علیه شیعیان ترتیب داده بود.

ایران حملات انتحاری شامگاه یکشنبه را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ مرضیه افخم٬ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی٬ روز دوشنبه ضمن محکوم کردن این واقعه گفته است: «جمهوری اسلامی ایران اقدام تروریستی علیه مردم بی‌گناه از هر قوم و مذهبی در پاکستان را محکوم کرده و امیدواریم با تمهیدات لازم از تکرار اینگونه اقدامات تروریستی علیه مردم بی‌دفاع پیشگیری گردد.»

درگیری میان شیعیان و سنی‌ها در پاکستان تا کنون بارها کشته داده است. شیعیان حدود ۲۰ درصد از جمعیت ۱۸۰ میلیونی پاکستان را تشکیل می‌دهند.

در همین خصوص سال گذشته انفجار دو بمب از سوی شبه‌نظامیان «لشکر جهنگوی»٬ مرتبط با القاعده٬ در کویته جان نزدیک به دویست تن را گرفت.

به گفته آسوشیتد پرس در دو سال گذشته نزدیک به هزار شیعه در پاکستان کشته شده‌اند.
XS
SM
MD
LG