لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۰۴

۲۲ زائر که از ایران بازمی‌گشتند در پاکستان کشته شدند


این انفجار در ۵۵ کیلومتری جنوب غرب کویته رخ داده است و هنوز شخص یا گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.
پلیس پاکستان می‌گوید روز سه‌شنبه انفجار بمبی در نزدیکی اتوبوس حامل زائران شیعه در غرب این کشور دستکم ۲۲ کشته برجای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقام‌های امنیتی پاکستان می‌گویند این زائرین در حال بازگشت از ایران به محل زندگیشان در کویته بودند که بمبی در نزدیکی اتوبوسشان منفجر شده است. به گفته پلیس در کنار کشته شدن دستکم ۲۲ تن٬ دستکم ۲۰ تن نیز زخمی شده‌اند که بسیاری از مجروحان زن و کودک هستند.

این انفجار در ۵۵ کیلومتری جنوب غرب کویته رخ داده است و هنوز شخص یا گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

درگیری‌های داخلی در چند وقت گذشته در پاکستان رو به افزایش گذاشته است.

در همین زمینه ۳۰ دی‌ماه در شهر راولپندی پاکستان٬ یک بمب‌گذار انتحاری ۱۳ تن را در یک مرکز فرماندهی نظامی کشت. طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

یک روز پیش از آن نیز ۲۰ سرباز ارتش بر اثر بمب‌گذاری طالبان در ولایت وزیرستان شمالی کشته شدند.

شدت گرفتن حملات طالبان باعث شده است که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، سفر خود به سوئیس برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس را لغو کند.

پاکستان همچنین صحنه تنش میان شیعیان و سنی‌مذهبان است که استان بلوچستان به طور ویژه در این زمینه به شدت آسیب دیده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر در سال ۲۰۱۳ بیش از ۴۰۰ شیعه در پاکستان کشته شده‌اند. این سازمان می‌گوید اساتید دانشگاه٬ پزشکان و کودکان از جمله قربانیان این درگیری‌ها هستند.

شبه‌نظامیان سنی‌ای چون گروه «لشکر جهنگوی» از جمله جنگجویان دخیل در این درگیری‌ها هستند. این گروه خواهان حکومت سنی‌مذهبان است و می‌گوید شیعیان یا باید پاکستان را ترک کنند و یا کشته می‌شوند.

فعالیت بسیاری از این گروه‌های فرقه‌ای در حال حاضر در پاکستان ممنوع شده است٬ اما رهبران آنها همچنان برای برگزاری تظاهرات فراخوان می‌دهند.

شیعیان پاکستان حدود ۲۰ درصد از جمعیت ۱۸۰ میلیونی این کشور را تشکیل می‌دهند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG