لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۲۴

گزارش پنتاگون: حضور جاسوس‌های ایران در سراسر جهان


وزارت دفاع آمريکا در گزارشی با اشاره به فعالیت «۳۰ هزار تن» در وزارت اطلاعات ایران، سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی را یکی از «بزرگ‌ترین و فعال‌ترین» سرویس‌های اطلاعاتی جهان دانسته است.

به گزارش روز جمعه، ۱۵ دی‌ماه، از شبکه خبری سی‌ان‌ان، در این گزارش که از سوی محققان دولت آمریکا و به سفارش پنتاگون تهیه شده آمده است که سازمان‌دهی «طرح‌های ترور، بمب‌گذاری‌های تروریستی و جنگ سایبری» از جمله تاکتیک‌های مورد استفاده سرویس اطلاعاتی ایران است.

در همین حال، به گفته روزنامه آمریکایی واشینگتن تایمز، در این گزارش آمده است که «سرویس جاسوسی ایران» در مناطقی چون «افغانستان، عراق، کویت، لبنان، آسیای مرکزی، آفریقا، اتریش، آذربایجان، کروآسی، فرانسه، گرجستان، آلمان، ترکیه، بریتانیا و قاره آمریکا، از جمله ایالات متحده آمریکا» حضور دارد.

روئِل گِرِکت، افسر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، که سال‌ها خطوط اطلاعاتی ایران در اروپا و خاورمیانه را تحت نظر داشت، به سی‌ان‌ان گفته است که به باور وی از منظر امنیت ملی آمریکا «تروریسم» بزرگ‌ترین تهدید سازمان اطلاعاتی ایران برای ایالات متحده به شمار می‌رود.

وی تأکید کرده است که سازمان اطلاعاتی ایران با شبکه‌های تروریستی در سایر کشورها در ارتباط است و لذا لزوما نیازی ندارد دست به عملیات تروریستی بزند و می‌تواند این کار را به دیگران محول کند.

به دنبال متهم شدن ایران به برنامه‌ریزی برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشینگتن در ماه مهر ۱۳۹۰، ایالات متحده چندین بار از احتمال حملات تروریستی ایران علیه منافع آمریکا ابراز نگرانی کرده است.

همچنین به دنبال خبرساز شدن توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشینگتن، پیتر کینگ، نماینده جمهوری‌خواه کنگره و رئیس کمیته امنیتی آمریکا، نیز محل نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نیویورک و همچنین دفتر حفاظت منافع ایران در واشینگتن را به جاسوسی متهم کرد.

در عین حال مقام‌های اسرائیلی و برخی منابع غربی نیز ایران را به دست داشتن در برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های تروریستی که در چند وقت اخیر در جمهوری آذربایجان، بانکوک تایلند، تفلیس گرجستان، دهلی نو در هند، و کنیا در آفریقا کشف شده، متهم می‌کنند.

جمهوری اسلامی اتهام دست داشتن در هر گونه توطئه ترور در این کشورها را رد کرده است.

دیدن نظرات (۴۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG