لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۷

صادق لاریجانی: شورای نگهبان مقابل تحمیل کاندیدا به ملت خواهد ایستاد


رییس قوه قضاییه می‌گوید فشار آوردن برای ورود افراد مدنظر به انتخابات «خلاف شرع» است.
رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که شورای نگهبان «قطعا» در مقابل زیاده خواهی و تلاش برخی برای تحمیل کردن کاندیداهای مد نظرشان خواهد ایستاد.

به گزارش خبرگزاری مهر، صادق آملی لاریجانی روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت‌ماه، گفت: «تلاش برای تحمیل کردن کاندیداهای مدنظر گروه‌ها، بر خلاف قانون و زیاده‌خواهی است و قطعا شورای نگهبان در مقابل تمام این زیاده‌خواهی‌ها خواهد ایستاد.»

وی که در جلسه مسئولان عالی قضایی سخن می‌گفت، افزود: «تمام کاندیداها باید حرمت نهادهای قانونی کشور و نظام را رعایت کنند و این طور نباشد که وقتی آنان از ما حمایت کنند و سرکار باشیم، مورد قبول باشند و وقتی حرف این نهادهای رسمی موافق ما نیست، بگویم قبول نداریم.»

به نظر می رسد اظهارات رییس قوه قضاییه ایران واکنشی به سخنان محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران در روز اول اردیبهشت‌ ماه باشد که در اهواز گفت: «بعضی‌ها نشسته‌اند از قبل از برگزاری انتخابات برای شورای نگهبان نسخه می‌پیچند. آقا تو چه‌ کاره هستی؟ به چه حقی اظهار نظر می‌کنی راجع به دیگران؟»

احمدی‌نژاد پس از آن این انتقاد را مطرح کرد که صادق لاریجانی از شورای نگهبان خواست تا «جهات نظارتی خود را تشدید کند» و به کسانی که قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دارند هشدار داد که شورای نگهبان و قوه قضاییه، فعالیت‌های آنان را رصد می‌کند.

صادق لاریجانی روز چهارم اردیبهشت‌ تلاش غیرقانونی و فشار‌ آوردن برای ورود افراد مد نظر به انتخابات را «خلاف قانون و خلاف شرع» دانست و گفت: «شورای نگهبان تا به حال با صلابت در مقابل زیاده‌خواهی‌ها ایستاده و این دوره نیز قطعا چنین خواهد شد.»

محافظه‌کاران نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،می‌گویند که محمود احمدی‌نژاد برای پیروزی اسفندیار رحیم‌مشایی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تلاش می‌کند و دولت را به سوء استفاده از منابع دولتی به نفع کاندیدای منتخب خود متهم کرده‌اند.

اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر پیشین آقای احمدی‌نژاد و از نزدیک‌ترین چهره‌های سیاسی به او محسوب می‌شود که گسترش فعالیت‌هایش در هفته‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری، شائبه نامزدی او در این انتخابات را قوت بخشیده است.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز ۲۴ خردادماه ۱۳۹۲ برگزار شود. بیش از ۱۰ چهره اصولگرا برای شرکت در این انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند.

باهنر: منظور احمدی‌نژاد از کسانی که نمی‌گذارند کار‌ کند ما هستیم

باهنر:احمدی نژاد به خرد جمعی اعتقاد نداشت و حتی از خرد جمعی دولت هم استفاده نکرد.
باهنر:احمدی نژاد به خرد جمعی اعتقاد نداشت و حتی از خرد جمعی دولت هم استفاده نکرد.
روز چهارشنبه محمدرضا باهنر، کاندیدای ریاست جمهوری آینده، نیز با اشاره به اظهارات محمود احمدی‌نژاد در اهواز که گفته بود برخی نمی‌گذارند دولت کارش را انجام دهد، گفت: «این که رییس جمهوری می‌گوید این‌ها نمی‌گذارند من کار کنم، منظور ما هستیم.»

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی درباره افزایش یارانه‌ها به ۲۵۰ هزار تومان گفت: «اگر احمدی‌نژاد می‌گوید ۲۵۰ هزار تومان می‌خواهم یارانه بدهم و نمی‌‌گذارند، بله می‌شود ۲۵۰ هزار تومان یارانه داد، اما یک شرط کوچک دارد و آن گران شدن کالاهای یارانه‌ای است.»

محمود احمدی‌نژاد اول اردیبهشت‌ماه در اهواز گفت: «گفتیم به جای ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به خدا می‌شود ۲۵۰ هزار تومان به هر ایرانی داد... داد و بیداد [کردند]. یک کس دیگری احتکار کرده، یک کس دیگری بازار ارز را به هم ریخته، یک کس دیگری تحریم کرده، این‌ها رو می‌گذارند کنار، مدام می‌گویند این مال هدفمندی است. هدفمندی چه گناهی کرده؟ هدفمندی پول مردم توی جیب مردم است.»

آقای باهنر گفت که افزایش یارانه یعنی «به یک جیب مردم ۲۵۰ هزار تومان وارد شود و از جیب دیگرشان ۵۰۰ هزار تومان خارج شود. یعنی بنزین ۷۰۰ تومان بشود هفت هزار تومان».

وی در ادامه با بیان این‌که شجاعت محمود احمدی‌نژاد در خیلی موارد به بی‌باکی بدل می‌شد، افزود: «این بی‌باکی نیز خوب نبود. مثلا کسی که با سرعت ۲۲۰ کیلومتر پشت ماشین بنشیند، این شجاعت نیست، این بی‌کله بودن است.»

این چهره اصولگرا در ادامه «پرکاری، خدمت‌رسانی و ساده‌زیستی» محمود احمدی‌نژاد را از نقاط مثبت وی دانست اما از دیگر سو از دولت وی به دلیل «به هم ریختن ساختارهای اجرایی کشور» نظیر انحلال سازمان برنامه و بودجه انتقاد کرد.

آقای باهنر درباره حوزه اقتصادی نیز گفت که ۴۰ درصد از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم‌ها است و «۶۰ درصد» از مشکلات را ناشی از «ناهماهنگی‌ها، بی‌برنامگی‌ها، دوباره‌کاری‌ها و خودمحوری‌ها» دانست.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG