لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۱۹

ترکیه سایت یوتیوب را مسدود می‌کند


گوگل در ایمیلی اعلام کرده است که گزارش‌های رسیده از ترکیه حاکی است که برخی کاربران قادر نیستند صفحه یوتیوب را باز کنند.
یک روز پس از آن‌که دیوان اداری ترکیه رای به رفع فیلترینگ شبکه اجتماعی توییتر داد، این‌بار مقام‌های ارتباطات این کشور از اقدام برای مسدود کردن دسترسی به وبسایت یوتیوب خبر دادند.

به گزارش روز پنجشنبه٬ هفتم فروردین‌ماه خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های شرکت مخابرات ترکیه اعلام کرده‌اند که بر اساس «تحلیل‌های تکینیکی و نظرات حقوقی مبتنی بر قانون٬ اقداماتی اجرایی در خصوص این وبسایت صورت گرفته است».

در حالی که خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرده است که شرکت مخابرات دست به کار این اقدام شده‌ است٬ به گفته آسوشیتدپرس وبسایت یوتیوب همچنان در دسترس بسیاری از کاربران قرار دارد.

با این‌حال سخنگوی گوگل٬ مالک سایت یوتیوب٬ در ای‌میلی اعلام کرده است که گزارش‌های رسیده از ترکیه حاکی است که برخی کاربران قادر نیستند صفحه یوتیوب را باز کنند. این کمپانی تاکید دارد که این اختلال از جانب گوگل ایجاد نشده است و افزوده که این مسئله را مورد بررسی قرار می‌دهد.

خبر تلاش‌ها برای مسدود کردن یوتیوب در حالی منتشر می‌شود که پیشتر یک فایل صوتی منتسب به وزیر خارجه ترکیه٬ رییس دستگاه امنیتی این کشور و مقام‌های ارشد نظامی ترکیه در این وبسایت منتشر شده بود. در این فایل صوتی٬ افراد درباره دخالت نظامی در سوریه گفت‌و‌گو می‌کنند.

بامداد پنجشنبه رجب طیب اردوغان٬ نخست وزیر ترکیه با انتقاد از انتشار این فایل صوتی گفت: «حتی این دیدار در یوتیوب منتشر شده است… این کار غیر اخلاقی٬ ناشایست٬ کثیف و شرم‌آور است.»

پیش از این دولت ترکیه شبکه اجتماعی توئیتر را فیلتر کرده بود. آقای اردوغان آن زمان تاکید کرده بود که شخصا فرمان فیلتر شدن این وبسایت را داده است زیرا به گفته وی این کمپانی در راستای قوانین ترکیه حرکت نمی‌کند.

مسدود شدن توئیتر نیز پس از آن صورت گرفته بود که یک فایل صوتی منتسب به آقای اردوغان و پسرش که در خصوص جابه‌جایی مقادیر هنگفتی پول بود به سرعت در توئیتر منتشر شد.

با این حال روز چهارشنبه دیوان اداری ترکیه٬ با صدور حکمی اداره مخابرات را موظف کرد تا توئیتر را رفع فیلتر کند. اجرایی شدن این فرمان می‌تواند هفته‌ها به طول بیانجامد.

جامعه جهانی از جمله ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا پیشتر در انتقاد از اقدام دولت ترکیه٬ مسدود شدن توئیتر را در تضاد با دمکراسی دانسته بودند.

روز پنجشنبه نیز نیلی کروز٬ معاون رییس کمیسیون اروپا در واکنش به تلاش‌ها برای مسدود شدن یوتیوب در ترکیه در صفحه توئیتر خود نوشت که ترکیه بار دیگر دست به اقدامی «ناامیدکننده» زده است.

خانم کروز تاکید کرده که اروپا حامی اینترنت آزاد و آزادی بیان است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG