لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۴۲

شهروند ایرانی-‌آمریکایی به سرقت اطلاعات نظامی برای ایران متهم شد


مقام‌های آگاه می‌گویند در مجموع «هزاران صفحه» مدرک در محموله‌ای که آقای خزاعی قصد ارسال آن به ایران را داشته، یافت شده است.
دادستانی ایالت کانتیکت آمریکا یک شهروند دارای تابعیت دوگانه ایرانی-‌آمریکایی را به تلاش برای فرستادن اسرار مربوط به ساخت جنگنده‌های فوق‌پیشرفته اف-۳۵ به ایران متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز مظفر خزاعی ۱۹ دی‌ماه (برابر با ۹ ژانویه ۲۰۱۴) در فرودگاه نیوآرک ایالت نیوجرسی در حالی که قصد سفر به تهران را داشت٬ بازداشت شده است و حال دادستانی ایالت کانتیکت او را به «دو مورد نقل و انتقال اموال مسروقه و حقه‌بازی» متهم کرده است.

به گفته این خبرگزاری آقای خزاعی که مهندس پیمانکار سابق نظامی بوده٬ متهم شده است که قصد داشته محموله‌ای حاوی «اسناد و طرح‌های حساس ساخت هواپیمای بمب‌افکن اف-۳۵» را به عنوان «لوازم خانگی» به ایران بفرستد.

ماموران فدرال آمریکا ماه نوامبر ۲۰۱۳ تحقیق درباره آقای خزاعی را آغاز کردند؛ زمانی که ماموران گمرک ایالات متحده جعبه‌هایی را که از سوی او با کامیون از کانتیکت به یک شرکت حمل و نقل هوایی در لانگ بیچ کالیفرنیا فرستاده شده بود٬ بازرسی کردند.

به گفته افراد دخیل در این پرونده٬ در حالی که در سیاهه این محموله آمده بود که این جعبه‌ها حاوی «لوازم خانگی» هستند٬ آنها در واقع حاوی «دفترچه راهنمای تکنیکی٬ برگه‌های مشخصات و سایر اقلام مربوط به جنگنده‌های اف-۳۵» بودند.

مقام‌های آگاه می‌گویند در مجموع «هزاران صفحه» مدرک در محموله‌ای که آقای خزاعی قصد ارسال آن به ایران را داشته، یافت شده است.

طبق گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی مظفر خزاعی پیش از این برای شرکت «پرات اند ویتنی» کار می‌کرده است.

پرات اند ویتنی شرکت آمریکایی تولید‌کننده موتورهای جت، موشک و موتورهایی برای توربین‌های گازی است و موتور برخی جنگنده‌های پیشرفته مانند اف-۱۶ فالکن یا اف ۳۵ لایتنینگ ۲ را تولید کرده است.

این شرکت ۲۳ دی ماه اعلام کرد با مقام‌های فدرال در مورد پرونده «کارمند سابق» خود همکاری می‌کند.

در صورتی ثابت شدن اتهام‌های آقای خزاعی٬ او می‌تواند به ۲۰ سال حبس محکوم شود.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG