لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۱

«آماده‌باش حامیان ایران در عراق» در آستانه حمله احتمالی به سوریه


به گفته‌ مقام‌های آمریکایی سفارت آمریکا در بغداد از جمله اهدافی احتمالی شبه‌نظامیان است.
واشینگتن می‌گوید باخبر شده است که ایران در پیامی به شبه نظامیان وفادار به خود در عراق فرمان داده است که در صورت حمله آمریکا به سوریه، مواضع ایالات متحده در بغداد، از جمله سفارت این کشور، را مورد حمله قرار دهند.

به گزارش ۱۴ شهریورماه روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که این پیام را که به گفته آنها از سوی قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، برای شبه‌نظامیان عراقی حامی جمهوری اسلامی ارسال شده است، در چند روز اخیر ردیابی کرده‌اند.

به گفته این مقام‌های آمریکایی، قاسم سلیمانی در این پیام گفته است که شبه‌نظامیان شیعه باید برای پاسخ‌گویی به حمله احتمالی آمریکا به سوریه آماده باشند.

این مقام‌ها می‌گویند سفارت آمریکا در بغداد که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های دیپلماتیک آمریکا در جهان به شمار می‌رود، از جمله این اهداف است.

به گزارش وال‌ استریت جورنال، مقام‌های ایرانی از اظهار نظر در مورد این خبر خودداری کرده‌اند.

پیش از این چندین مقام‌ جمهوری اسلامی بارها در مورد تبعات اقدام نظامی آمریکا در سوریه هشدار داده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه، ۱۴ شهریورماه، گفت که در صورت حمله به سوریه، این آمریکا است که ضرر خواهد کرد و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نیز یک روز پیش از آن گفته بود که هر گونه اقدام علیه سوریه «به ضرر دوستان آمریکاست».

در این بین اما فرمانده سپاه پاسداران ایران هشدار تندتری را مطرح کرده‌ است. محمدعلی جعفری با اظهار این‌ که واکنش‌ها به حمله احتمالی آمریکا به سوریه، «فراتر از مرزهای» سوریه خواهد بود، افزوده است: «حمله به سوریه به معنای نابودی قریب‌الوقوع اسرائیل خواهد بود.»

این در حالی است که دیگر حامیان مداخله نظامی در سوریه معتقدند که بی‌عملی مقابل سوریه، به نفع ایران و حزب‌الله خواهد بود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که اگر آمریکا به سوریه پاسخ ندهد «ایران و حزب‌الله جسارت پیدا خواهند کرد»، فرانسه تأکید دارد که بی‌عملی در برابر سوریه، «پیامی اشتباه به ایران است» و اسرائیل نیز می‌گوید واکنش آمریکا «پیامی قاطع» به ایران و حزب‌الله است.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است تصمیم دارد علیه دمشق دست به اقدامی نظامی بزند؛ او اما از کنگره آن کشور خواسته است در این مورد موافقت نهایی خود را اعلام کند.

قرار است در هفته پیش رو کنگره آمریکا در مورد طرح رئیس جمهوری برای حمله محدود به سوریه رایزنی نهایی و تصمیم‌گیری بکند.
XS
SM
MD
LG