لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۲۸

وزارت خارجه آمریکا بار دیگر خواستار همکاری ایران در قضیه لوینسون شد


تصویری از رابرت لوینسون که فروردین‌ماه ۱۳۹۰ برای خانواده وی ارسال شده است.
در ششمین سالگرد مفقود شدن رابرت لوینسون، کارمند بازنشسته اف‌بی‌آی، در ایران، وزارت خارجه ایالات متحده ضمن تأکید بر تمدید جایزه یک میلیون دلاری برای یابنده آقای لوینسون، خواستار همکاری ایران با آمریکا در این خصوص شد.

در بیانیه‌ای که ۱۸ اسفندماه از سوی جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، منتشر شد آمده است: «آقای لوینسون که همسر و پدر هفت فرزند است از زمان مفقود شدنش تولدها، سالگردها، ازدواج‌ها و دیگر وقایع مهم را از دست داده است. او همچنین دو نوه دارد که یکی از آن‌ها در مدت زمانی که ناپدید شده، به دنیا آمده است.»

در این بیانیه با تأکید بر عزم آمریکا برای یافتن رابرت لوینسون از تمامی همکاران خارجی و ایران خواست تا در این زمینه به واشینگتن کمک کنند و در عین حال با اشاره به جایزه یک میلیون دلاری پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، برای یابنده آقای لوینسون، از کسانی که اطلاعاتی در مورد وی دارند درخواست کرد تا با اف‌بی‌آی تماس بگیرند.

رابرت لوینسون که اکنون ۶۵ سال دارد، ۱۸ اسفندماه سال ۱۳۸۵، زمانی که در قالب سفری کاری به ایران رفته بود، در جزیره کیش ناپدید شد.

خبرگزاری فرانسه شهریورماه سال جاری در گزارشی آورده بود که آقای لوینسون که آن زمان به عنوان بازرس خصوصی برای یک شرکت بزرگ کار می‌کرد، به منظور تحقیق در مورد «قاچاق سیگار» به ایران سفر کرده بود.

پیشتر نیز محمدحسین آقاسی، وکیل رابرت لوینسون، در این باره به رادیوفردا گفته بود که ربوده شدن آقای لوینسون می‌تواند به مافیای سیگار در ایران ارتباط داشته باشد.

آمریکا در این چند سال بارها خواستار همکاری ایران برای یافتن رابرت لوینسون شده است و ایران نیز با تأکید بر این‌ که اطلاعاتی در مورد محل نگهداری آقای لوینسون ندارد، از آمریکا خواسته است تا اطلاعات موثقی در این زمینه در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد تا بر آن مبنا ایران فعالیت‌هایی انجام دهد.

همسر رابرت لوینسون نیز دی‌ماه سال جاری در گفت‌و گو با رادیوفردا گفت: «از دولت ایران می‌خواهم که برای حل و فصل این مسئله وقت بگذارد. آنها به ما هیچ کمکی برای حل مشکل نکرده‌اند... دیگر وقت آن رسیده که به راه حلی برسیم.»
XS
SM
MD
LG