لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۱

معاون پلیس آگاهی: ۳۳ درصد قتل ها در ایران خانوادگی است


هادی مصطفایی، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی نیروی انتظامی می‌گوید یک سوم قتل‌ها در ایران توسط بستگان صورت می‌گیرد که در این میان، به گفته وی، قتل زن توسط شوهر بیشترین آمار را در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد.

هادی مصطفایی گفته است که در سال ۱۳۹۰ از مجموع قتل‌های صورت گرفته، در «حدود ۳۳ درصد» آن‌ها، میان قاتل و مقتول نسبت خانوادگی وجود داشته و افزوده است: «قتل زن توسط شوهر سهم بیشتری نسبت به سایر موارد دارد».

به گفته وی، دلیل قتل‌های صورت گرفته توسط بستگان مواردی چون «بیماری‌های روانی، اعتیاد، مصرف قرص‌های روان‌گردان، اختلاف‌های مالی یا مسائل اخلاقی و ناموسی» بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران،ایسنا،‌ معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ناجا خاطر نشان کرده که در سال ۱۳۹۰، «۱۵ درصد» قتل‌های صورت گرفته در ایران با انگیزه «ناموسی»‌ بوده است.

وی در عین حال افزوده است که جرایم جنایی در ایران در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

به گفته هادی مصطفایی، در سال ۱۳۹۰ این رقم «۲.۷ تن» در هر یکصد هزار تن بوده است. این در حالی است که در سال ۱۳۸۹ نرخ وقوع قتل «۳.۱ تن» در هر یکصد هزار تن بود.

بر اساس اعلام اداره مبارزه با جرایم جنایی، در سال ۱۳۸۹ همچنین «۲۸.۲ درصد» از مقتولان مؤنث بوده‌اند که «۶۲ در صد» از آن‌ها نیز توسط بستگان خود به قتل رسیده‌ بودند.

هادی مصطفایی در گفت‌و‌گوی خود با ایسنا گفته است: در سال ۱۳۹۰ درصد کشفیات قتل‌های صورت گرفته به ۸۶.۵ درصد رسیده است که به گفته وی نسبت به سال گذشته «۵.۵ درصد» افزایش را نشان می‌دهد.

اداره مبارزه با جرایم پلیس آگاهی اعلام نکرده است که بیشترین و کمترین قتل‌های صورت گرفته در سال ۹۰ مربوط به کدام استان‌ها بوده است، اما این اداره پیشتر در خصوص قتل‌های ثبت شده در سال ۱۳۸۹ گفته بود که پایین‌ترین نرخ قتل مربوط به استان خراسان جنوبی و زنجان بوده است.

وی آن زمان نیز از اعلام استانی که بالاترین نرخ قتل را داشت خودداری کرد و تنها تاکید کرد که این نرخ متعلق به استان تهران نیست.

به گزارش روز دوشنبه ایسنا، هادی مصطفایی همچنین اعلام کرده است که در سال ۱۳۹۰ وقوع سرقت مسلحانه نیز در مقایسه با سال ۱۳۸۹ کاهش ۴۰ درصدی داشته است.

وی کشفیات سرقت مسلحانه در این سال را نیز «حدود ۸۰ درصد»‌ اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG