لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۰۸

وقوع روزانه ۱۶۵ حادثه در ایران در ۱۰ روز گذشته


عکس آرشیوی است.
رئیس سازمان امداد و نجات ایران می‌گوید در ۱۰ روز گذشته، روزانه ۱۶۵ حادثه در سراسر کشور رخ داده است و می‌افزاید که در این مدت با کمک نیروهای امداد نوروزی بیش از ۱۳۰ هزار تن از مرگ حتمی نجات یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، محمود مظفر روز یکشنبه اعلام کرد که از ۲۵ اسفندماه تا کنون، «یک هزار و ۶۵۴ حادثه» در سراسر کشور به وقوع پیوسته است و افزود که همچنین در این مدت «۱۳ هزار و ۴۴۸ نفر» «در معرض حوادث قرار گرفته‌اند» که از این تعداد به گفته وی «۱۳۰ هزار و ۳۰۹ نفر از مرگ حتمی» نجات پیدا کرده‌اند.

طرح ملی امداد و نجات نوروزی که از ۲۵ اسفندماه با استقرار «یک هزار و ۲۴۵ پایگاه و پست امدادی» در سراسر کشور کار خود را آغاز کرد و تا ۱۵ فروردین‌ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

با آغاز تعطیلات نوروزی و افزایش شمار سفرهای جاده‌ای، شمار تصادفات جاده‌ای نیز در ایران افزایش می‌یابد.

به گفته اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی در سال جاری سفرهای نوروزی با افزایش «۳۰ درصدی» مواجه بوده است.

آقای احمدی‌مقدم دوم فروردین‌ماه اعلام کرد که در شش روز گذشته «سه هزار و ۳۸۵ تن» بر اثر حوادث جاده‌ای مصدوم شده‌اند.

در کنار این آمار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از کاهش «۲.۱۱ درصدی» تصادفات رانندگی منجر به فوت در کشور نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته خبر داده است.

اسکندر مومنی پنجم فروردین‌ماه ضمن اعلام این آمار اظهار کرد که بیشترین سوانح رانندگی تعطیلات نوروزی در روزهای گذشته به واژگونی خودرو منجر شده است.

تا این‌لحظه آمار جامعی از تصادفات جاده‌ای نوروز سال جاری در سراسر کشور منتشر نشده است. خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، پنجم فروردین از کشته شدن شش تن و مصدومیت ۲۲۸ نفر در استان لرستان در اثر تصادف خبر داده است و خبرگزاری فارس نیز امروز، ششم فروردین ماه اعلام کرده است که تا این‌لحظه یک تن در اثر تصادف در جاده البرز جان باخته و ۵۰ تن نیز مجروح شده‌اند.

ایران یکی از بالاترین آمارهای مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی را در میان کشورها دارد و بر پایه گزارش‌ها هر ساله به طور میانگین بین ۲۵ هزار تا ۲۷ هزار تن در ایران بر اثر تصادف جاده‌ای کشته می‌شوند.

سازمان پزشکی قانونی ایران در آماری که از حوادث رانندگی در ایران منتشر کرده، آورده است که در دهه ۸۰ «بیش از ۲۴۱ هزار ایرانی» در تصادف رانندگی جان باخته‌اند.

به گفته این سازمان بیشترین کشته‌شدگان سالانه تصادفات رانندگی دهه ۸۰ در ایران مربوط به سال ۱۳۸۴ با ۲۷ هزار و ۷۵۵ مورد فوت بوده است.
XS
SM
MD
LG