لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۸

ظریف: بحث‌های مذاکرات هسته‌ای با جزئیات به رهبر ارائه می‌شود


محمدجواد ظریف می‌گوید تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خود را ملزم به اجرای دقیق سیاست‌های نظام و نقطه نظرات رهبری می‌داند.

وزیر خارجه ایران می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی در جریان تمامی جزئیات مذاکرات هسته‌ای است و تاکید کرد که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بر سر خطوط قرمز تعیین شده از سوی رهبر با ۱+۵ وارد مذاکره نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ محمدجواد ظریف روز سه‌شنبه سوم تیرماه با حضور در جلسه مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت٬ با بیان اینکه «ما می‌دانستیم مشکلات از زمان نگارش توافق آغاز خواهد شد»٬ گفت: «می‌دانیم که روی خط قرمزها نباید مذاکره و توافق کرد٬ هرچند که آن‌ها بخواهند بر روی خط قرمز‌ها مذاکره کنند.»

وی با تاکید بر این که خطوط قرمز ایران را آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ تعیین می‌کند٬ افزود: «هر آنچه در مذاکرات بحث می‌شود٬ با جزئیات خدمت ایشان گزارش می‌شود و تیم مذاکره‌کننده خود را ملزم به اجرای دقیق سیاست‌های نظام و نقطه نظرات رهبری می‌داند.»

در این خصوص نادر فریدونی٬ عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس٬ نیز به خبرگزاری مهر گفت: «ظریف صراحتا اعلام کرد که در مذاکرات خطوط قرمز و توصیه‌های رهبری را کاملا رعایت خواهیم کرد و به آمریکایی‌ها نیز گفته‌ایم که کلمه به کلمه مذاکرات را رهبر ما استماع خواهد کرد٬ پس بی‌ربط صحبت نکنید.»

بهمن‌ماه سال گذشته نیز حمید بعیدی‌نژاد٬ عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران٬ خاطرنشان کرده بود که مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ «جزء به جزء» به رهبر جمهوری اسلامی گزارش می‌شود.

رهبر جمهوری اسلامی تا کنون بارها گفته است که به مذاکرات هسته‌ای خوش‌بین نیست ولی در عین حال پیگیری این مذاکرات را منع نکرده است.

در این راستا نمایندگان اصولگرای منتقد دولت نیز پیشتر اعلام کرده بودند که رهبر جمهوری اسلامی از منتقدان توافق‌نامه هسته‌ای ژنو است و به آن ایرادات اساسی‌ وارد کرده است. دفتر آیت‌الله خامنه‌ای این اظهارات را نه تایید کرده و نه تکذیب.

در حال حاضر ایران و ۱+۵ در تلاش هستند که تا پیش از پایان یافتن مهلت شش‌نامه توافق هسته‌ای یعنی ۳۰ تیرماه٬ به توافقی جامع و نهایی دست یابند.

دور اخیر مذاکرات ۲۹ و ۳۰ خردادماه در وین برگزار شد. وزیر خارجه ایران ۲۹ خرداد اعلام کرد که نگارش متن توافق جامع با کندی آغاز شده است و ۳۰ خرداد خاطرنشان کرد که درباره «محتوا و نحوه نگارش» متن توافق جمع هسته‌ای اختلاف‌نظر وجود دارد.

آقای ظریف روز سه‌شنبه نیز مذاکرات اخیر را «بسیار سنگین» توصیف کرد. وی در عین حال تاکید کرد که ایران حاضر نیست به هر قیمتی دنبال راه حل باشد و «زیر بار حرف زور نمی‌رود».

به گفته وزیر خارجه ایران قرار است دور بعدی مذاکرات هسته‌ای از ۱۰ تا ۲۹ تیرماه در بروکسل برگزار شود.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG