لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۱۸

مشاور رهبر ایران: شیوه تیم قبلی مذاکره کننده اتمی را قبول نداشتم


مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل ضمن حمایت از تیم مذاکره کننده هسته‌ای فعلی٬ می‌گوید شیوه تیم قبلی مذاکره کننده اتمی را قبول ندارد و تاکید کرد که نحوه مذاکرات هسته‌ای کنونی مورد اطمینان جمهوری اسلامی است.

علی‌اکبر ولایتی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایرنا٬ که روز سه‌شنبه٬ ۲۳ اردیبهشت‌، منتشر شد، با تاکید بر اینکه تیم فعلی مذاکره کننده هسته‌ای در چارچوب تعیین شده از سوی رهبر ایران مذاکره می‌کند٬ گفت: «داشتن صبر و حوصله٬ شنیدن حرف طرف مقابل و بیان موضع کشورمان از جمله قواعد مذاکره است و ما از مذاکره‌کنندگان خود مطمئن هستیم.»

وی با بیان اینکه این تیم از افراد «مجرب» و «کارآزموده» در صحنه بین‌المللی تشکیل شده است٬ افزود: «من شیوه گذشته مذاکره را قبول نداشتم. مذاکره قواعد خاص خود را دارد و باید در مذاکره حوصله لازم را به کار برد و حرف طرف مقابل را شنید و حرف حق خودمان را باید بزنیم. ادامه دادن مذاکره و صبر و حوصله نشان دادن به معنای آن نیست که انسان از چارچوب و خط تعیین شده خارج شود. به هر حال من آن شیوه مذاکره را قبول نداشتم.»

ریاست تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دوران ریاست جمهوی محمود احمدی‌نژاد بر عهده سعید جلیلی بود. سعید جلیلی در جریان انتخابات ریاست جمهوری پیشین نامزد ریاست جمهوری بود که در جریان یکی از مناظره‌های انتخاباتی٬ از سوی علی‌اکبر ولایتی٬ دیگر نامزد انتخاباتی٬ به دلیل روش مذاکرات هسته‌ای به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

آقای ولایتی در جریان مناظره انتخاباتی روز ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ خطاب به سعید جلیلی گفت: «دیپلماسی تعامل و بده بستان است. نمی‌شود که آن‌ها هرچه که می‌خواهیم بدهند و ما هیچ کاری نکنیم… دیپلماسی کلاس فلسفه نیست که بگویید منطق ما قوی بود. آنچه مردم می‌بینند این است که شما مسئول مذاکرات هستید و هیچ چیزی حاصل نشده و مدام تحریم‌ها بیشتر شده و به مردم فشار بیشتری آمده است.»

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در مصاحبه خود با ایرنا بار دیگر ضمن انتقاد از تیم مذاکره کننده قبلی ایران٬ در حمایت از تیم فعلی به ریاست محمد جواد ظریف٬ وزیر خارجه٬ گفت: «جمهوری اسلامی ایران طرفدار مذاکره و ادامه مذاکره است و این جزو سیاست‌های قطعی جمهوری اسلامی ایران است که مذاکره باید ادامه پیدا کند.»

وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه تیم مذاکره کننده از افرادی تشکیل شده که در کار دیپلماتیک و بین‌المللی «سابقه طولانی» دارند٬ افزود: «چارچوب مذاکره مشخص است و تیم مذاکره کننده در داخل این چارچوب مذاکره می‌کند و مادامی که مذاکره‌کنندگان در همین مسیر هستند٬ نباید مذاکره‌کنندگان تضعیف شوند.»

به دنبال روی کار آمدن دولت حسن روحانی و آغاز به کار تیم جدید مذاکره‌کننده هسته‌ای٬ ایران و ۱+۵ سوم آذر پارسال به توافق موقت هسته‌ای دست یافتند و حال نیز طرفین در تلاش برای رسیدن به توافق جامع و نهایی هستند.

دور چهارم مذاکرات هسته‌ای قرار است از روز چهارشنبه در وین٬ پایتخت اتریش٬ آغاز شود که تا ۲۶ اردیبهشت‌ ادامه پیدا خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG