لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۷

خطیب جمعه: مبادا شیطان بزرگ کلاه بر سر هیئت ایرانی بگذارد


محمدعلی موحدی کرمانی می‌گوید آمریکا «به دوستانش هم خیانت می‌کند».
خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر این که آمریکا «شیطان بزرگ است»٬ به هیئت مذاکره کننده هسته‌ای ایرانی هشدار داده است تا گول آمریکا را نخورند. وی خاطرنشان کرد که هیئت ایرانی در مذاکرات مراحل سختی را در پیش رو دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر٬ آیت‌الله محمد علی موحدی کرمانی روز جمعه٬ ۱۶ اسفندماه ضمن تاکید بر این که هیئت ایرانی از «دشمنی آمریکا آگاه است»٬ آمریکا را «شیطان بزرگ» خواند و گفت: «مبادا شیطان بر سر هیئت ایرانی کلاه بگذارد.»

آقای موحدی کرمانی با اظهار این‌که «آمریکا همان است که هواپیمای مسافری ما را سرنگون کرد» و کشوری است که «به دوستانش هم خیانت می‌کند و از آن‌ها جاسوسی می‌کند»٬ خاطرنشان کرد که هیئت ایرانی مراحل سخت و دشواری‌هایی را در مذاکرات در پیش رو دارد. وی از این هیئت خواست تا در شناخت «دشمن» دقت کند.

خطوط کلی سخنرانی‌های ائمه جمعه توسط «شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه»٬ نهادی که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است٬ مشخص می‌شود.

خطیب جمعه تهران روز جمعه در حالی به هیئت مذاکره کننده ایرانی در مورد آمریکا هشدار داد که علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی نیز ۲۸ بهمن‌ماه بار دیگر بر خوشبین نبودن نسبت به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ تاکید کرد ولی گفت با این مذاکرات مخالفتی ندارد.

ایران و ۱+۵ سوم آذرماه ۱۳۹۲ به توافقی شش‌ماهه دست‌یافتند که بر اساس آن در ازای توقف بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران٬ از شدت تحریم‌ها علیه ایران نیز کاسته می‌شود. بر اساس این توافق طرفین در تلاش هستند تا در پایان این شش‌ماه به توافقی نهایی دست یابند.

در حال حاضر مذاکرات برای یافتن راه‌حل نهایی برای مسئله هسته‌ای ایران میان طرفین ادامه دارد.

در همین خصوص حمید بعیدی‌نژاد٬ رئیس هیئت کارشناسی مذاکره کننده هسته‌ای ایران ۱۶ اسفندماه از پایان مذاکرات کارشناسی سه روزه با ۱+۵ در وین خبر داد و گفت این گفت‌و‌گو‌ها «مفید» بودند.

«مسئولان فرهنگی به فیلم‌ها و محتوای کتاب‌ها توجه کنند»

خطیب نماز جمعه تهران در سخنان خود همچنین به مسئولان فرهنگی هشدار داد که در برنامه‌های فرهنگی «سهل‌انگاری» نکنند و افزود: «به فیلم‌ها و محتوای کتاب‌ها توجه شود مبادا کتابی که نقض اضلال دارد مجوز بگیرد.»

وی افزود: «مسئولیت شما خطیر است٬ مراقب باشید دشمن فرهنگ خطرناک خود را وارد کشور نکند.»

یک روز پیشتر رهبر جمهوری اسلامی نیز با اشاره به ابراز نگرانی مجلس خبرگان رهبری نسبت به مسائل فرهنگی گفت: «من هم از مسائل فرهنگی نگرانم و در این نگرانی نمایندگان محترم خبرگان سهیم هستم.»

آقای خامنه‌ای افزود: «دولت محترم باید به این موضوع توجه کند و مسئولان فرهنگ نیز باید توجه داشته باشند که چه می‌کنند٬ زیرا در مسائل فرهنگی نمی‌توان بی‌ملاحظگی کرد.»

این ابراز نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که در چند وقت اخیر اظهارنظرهای وزیر فرهنگ انتقادهایی را به همراه داشته است.

علی جنتی اخیرا از رفع فیلتر از فیس‌بوک٬ رفع محدودیت‌ها از نویسندگان ممنوع‌القلم و بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران سخن به میان آورده است.

با این‌حال وزیر فرهنگ ۱۵ اسفندماه به دنبال اظهارات رهبر جمهوری اسلامی٬ تاکید کرد که تمام تلاش خود را برای تحقق خواسته‌های رهبر جمهوری اسلامی به کار خواهد بست.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG