لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۸

پرسپولیس الشباب سعودی را شکست داد


تیم پرسپولیس ایران با پیروزی یک بر صفر بر تیم الشباب عربستان سعودی سرگروه دوم لیگ قهرمانان فوتبال آسیا شد تا هفته آینده میزبان تیم بنیادکار ازبکستان باشد.

پس از یک نیمه بدون گل ولی پرماجرا، در همان نخستین دقیقه نیمه دوم، ضربه کرنر پژمان نوری از جناح چپ توپ را به دهانه دروازه رساند تا در شلوغی جلو دهانه دروازه الشباب، محسن خلیلی توپ را وارد دروازه تیم عربستانی کند.

در ادامه پرسپولیس توانست از برتری خود محافظت کرده و با اداره بازی، نود دقیقه را به سود خود به پایان برساند و بدین ترتیب به عنوان تیم نخست این گروه به مرحله بعد صعود کند.

سران پرسپولیس زیر تیغ اعتراض هواداران

در روزی که پرسپولیس میزبان تیم الشباب عربستان سعودی بود و برای پیشتازی گروه دوم لیگ قهرمانان آسیا تنها به فکر پیروزی بود، در سراسر نیمه نخست مدیرعامل و سرمربی این تیم زیر تیغ انتقاد ها و شعارهای تند هواداران بودند.اما گل زودهنگام پرسپولیس در نیمه دوم تماشاگران هوادار این تیم را آرام کرد.

دو تیم پرسپولیس والشباب از پیش صعود خود به مرحله بعد را مسجل کرده بودند و دیدار آنها تنها تیم سرگروه را مشخص می‌کرد تا در دور بعدی تک حذفی از مزیت میزبانی برخوردار باشد.

در حالی که سه تیم استقلال، سپاهان و صبا در همان گام نخست رقابت‌های گروهی حذف شدند، برای پرسپولیس بسیار مهم بود تا با میزبانی تک مسابقه 16 تیمی در برابر بنیادکار ازبکستان، بخت بیشتری برای راهیابی به مرحله یکچهارم پایانی داشته باشد. این مسابقه هفته دیگر انجام می شود.

پرسپولیس که هر سه مسابقه خانگی خود در دور نخست این رقابت‌ها در برابر تیم‌های عربی پیروز شده بود، در برابر تیم الشباب یک تساوی (در خانه حریف) و یک پیروزی به دست آورد تا کسب مقام نخست گروه خود فرصت مناسب‌تری برای حل مشکلات داخلی داشته باشد.

پرسپولیس در مسابقه حساس با الشباب برای نخستین بار از میثاق معمار زاده درون دروازه‌اش سود برد و بازیکنانی چون رحمان رضایی، ابراهیم توره و علیرضا نیکبخت واحدی را هم روی نیمکت نشاند، که در این میان نیکبخت پس از گل خلیلی به میدان آمد.

کریمی محور تیم پرسپولیس

علی کریمی در غیاب کریم باقری با بازوبند کاپیتانی محور تیم پرسپولیس بود. او با بازی‌سازی، نقش اصلی را در سر و شکل دادن به حرکت تیم داشت و بیش از سایر سرخپوشان مورد حمایت هواداران قرار گرفت.

کریمی در روزی که به روزهای آمادگی‌اش نزدیک‌تر از پیش شده بود با روان‌تر ساختن بازی تیم خود و کار تیم قهرمان عربستان را مشکل ساخته بود.

پیروزی پرسپولیس بر الشباب خاطره شکست باورنکردنی پنج بر یک این تیم در زمین الغرافه قطر را کم رنگ کرد، تا امید آن را داشته باشد که برای مسابقه با بنیادکار تماشاگران بیشتری را به ورزشگاه بکشاند.

تیم سعودی در نیمه نخست به چند موقعیت گل نزدیک شد که یک بار معمارزاده و باردیگر بخت بلند قهرمان فصل پیش ایران، مانع کامیابی این تیم شد. الشباب در نیمه دوم هم دو بار تا آستانه گل تساوی بخش پیش رفت که ضربه سر مهاجم تیم مهمان پس برخورد با زمین به روی دیرک افقی فرود آمد و به زمین بازگشت و در فاصله 12دقیقه به پایان مسابقه نیز ضربه‌ای خطرناک از طرف مهاجم الشباب با واکنش معمارزاده به دیرک عمودی خورد تا دروازه‌بان پرسپولیس توپ بازگشتی را مهار کند.

حمله‌های احساسی الشباب باعث شد تا در حضور کم شمار پرسپولیس در نیمه این تیم، دروازه الشباب را چند بار به طور جدی تهدید کند. یک بار علی کریمی از نیمه زمین پرسپولیس دروازه خالی الشباب را هدف قرار داد و بار دیگر در آخرین ضربه این مسابقه، علیرضا محمد پا به توپ از دروازه بان هم عبور کرد، ولی مدافع تیم حریف توپ را از جلو پای محمد به کرنر زد. کرنری که فرصت زدن آن هم نبود.علیرضا محمد در اواخر مسابقه به جای خلیلی به زمین آمد تا مانع بازی یک طرفه به سود الشباب باشد.

به نوشته سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، نلو وینگادا، سرمربی پرتغالی تیم پرسپولیس یک بازی دفاعی از سوی الشباب را پیش بینی کرده بود، اما انزو تروسه رو، سرمربی آرژانتینی تیم الشباب ادعا کرده بود که برای پیروزی به آزادی می‌آید، حتی اگر صد هزار تماشاگر هم به حمایت تیم ایرانی بیاید.
XS
SM
MD
LG