لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۹

آمريکا به بازماندگان قربانيان سقوط هواپيمای ایرانی تسلیت گفت


سقوط هواپيمای مسافربری خطوط هوايی کاسپين در استان قزوين، چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۸۸
دولت آمريکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای سقوط هواپيمای مسافربری خطوط هوايی کاسپين را به به خانواده‌های ۱۶۸ قربانی این سانحه تسلیت گفت.

در این بیانیه که توسط ايان کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، قرائت شد آمده است، «ايالات متحده آمريکا مراتب تسليت خود را به خانواده کسانی که مسافر خطوط هواپيمايی کاسپين بوده و هواپيمای آنها در مسير تهران به ايروان سقوط کرد، ابراز می‌دارد».

در سانحه سقوط هواپيمای خطوط هوايی کاسپين در روز چهارشنبه، ۱۵۲ مسافر و ۱۶ خدمه جان خود را از دست دادند. خبرگزاری ايرنا به نقل از مقام‌های هواپيمايی کشوری خبر داد که هواپيمای مذکور ۱۶ دقيقه پس از برخاستن از فرودگاه بين‌المللی امام خمينی تهران سقوط کرد.

آقای کلی پس از قرائت بيانيه دولت آمريکا گفت که وزارت امور خارجه اين کشور از طريق سفارت متبوع خود در ايروان پایتخت ارمنستان و سفارت سوئيس در تهران که حافظ منافع واشنگتن در ايران است در پی مشخص ساختن اين نکته است که آيا در بين سرنشينان هواپيمای توپولف سقوط کرده در استان قزوين، مسافری تبعه آمريکا وجود داشته است يا نه.

از زمان رياست جمهوری باراک اوباما، کاخ سفيد تلاش کرده است که با اقدام‌های خود قدم‌هايی در جهت نزديکی با مردم ايران بردارد که از جمله آن می‌توان به پيام ويديويی تبريک سال نو رئيس جمهوری آمريکا خطاب به مردم ايران اشاره کرد.

واشنگتن از ۳۰ سال پيش و در جريان اشغال سفارت اين کشور در تهران و گروگان‌گيری ۵۲ ديپلمات‌ و کارمندان سفارت به مدت ۴۴۴ روز، روابط سياسی خود را با تهران قطع کرد.

بیشتر سرنشینان هواپیمای سانحه دیده شرکت کاسپین را اتباع ایران و ارمنستان تشکیل می‌دادند و از جمله گفته شد که لئون داویدیان، نماینده پیشین ارامنه شمال ایران در مجلس ششم، از جمله جانباختگان این سانحه بوده است.

در حالی که همچنان تلاش برای دستیابی به علت این سانحه ادامه دارد، مقامات دولتی ايران شب گذشته اعلام کردند که دو جعبه سياه هواپيمای توپولوف مسافربری که در اطراف قزوين سقوط کرد کشف شده، ولی آنها شديداً آسيب ديده‌اند و تلاش برای يافتن جعبه سياه سوم ادامه دارد.


روسیه هم اعلام کرده است که هیئتی را برای بررسی دلائل این سانحه به ایران اعزام می‌کند.
XS
SM
MD
LG