لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۷
به نوشته روزنامه گاردین، حملات گسترده نیروهای آمریکایی علیه شبه‌نظامیان طالبان در استان‌های جنوبی افغانستان، از نفوذ نیروهای طالبان در این مناطق و در کل کشور کاسته‌ است.

این روزنامه در گزارشی تصریح کرده است که به دنبال گسترش هجوم نیروهای آمریکایی و افزایش حملات شبانه آنها به استان‌های جنوبی از جمله قندهار، بسیاری از فرماندهان شبه‌نظامیان طالبان مجبور به ترک این مناطق شده‌اند و قطع ارتباط میان رهبران طالبان و جنگجویان به بروز اختلاف میان فرماندهان طالبان و به طور کلی متلاشی شدن بدنه رهبری طالبان در افغانستان انجامیده است.

به گفته ساکنین این مناطق، هجوم نیروهای آمریکایی که موجب خروج فرماندهان ارشد طالبان از این مناطق شده به توان نظامی شبه‌نظامیان محلی طالبان ضربه وارد کرده و از نفوذ آنان در این مناطق کاسته است.

گاردین چاپ لندن می‌نویسد که جنگجویان محلی طالبان اکنون خود به تنهایی و بدون رهبری به مبارزه با نیروهای ائتلافی مشغولند و، به گفته افراد محلی، به دلیل قطع ارتباط این شورشیان محلی با رهبران طالبان، از میزان حملات آنان کاسته شده است.

یکی از افراد محلی به روزنامه گاردین گفته است: «دو ماه پیش طالبان همه جا بودند... آنها نیروهای ناتو را هر روز مورد حمله قرار می‌دادند و مدام به جستجو و بازداشت افرادی که با دولت همکاری می‌کردند می‌پرداختند، اما پس از آغاز عملیات بزرگ (آمریکا)، تمامی فرماندهان فرار کردند و جنگجویان محلی اکنون در خانه می‌مانند یا به عنوان کارگر روز مزد کار می‌کنند و حتی دلار دریافت می‌کنند.»

نواحی هم‌مرز با شهر قندهار از مراکز اصلی مورد هجوم نیروهای آمریکایی برای واداشتن شبه‌نظامیان طالبان به عقب‌نشینی و خروج از استان قندهار هستند.

اگرچه این حملات از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، محکوم شده است، ساکنان محلی این مناطق بر این باورند که این اقدامات امکان برقراری ارتباط میان فرماندهان و جنگجویان محلی طالبان را به شدت با مشکل روبه‌رو کرده و محلی‌ها معتقدند که در این شرایط شبه‌نظامیان طالبان قدرت مقابله با نیروهای ائتلافی را نخواهند داشت.
XS
SM
MD
LG