لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۸

هفت ایرانی دیگر که در سوریه ربوده شده بودند، آزاد شدند


چند روز پس از انتشار خبر آزادی ۱۱ تن از ایرانیان ربوده شده در سوریه، این‌بار منابع آگاه در وزارت نیروی ایران از آزادی هفت «مهندس ایرانی» خبر دادند که در حمص سوریه توسط افراد مسلح ربوده شده بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک منبع آگاه در وزارت نیرو روز جمعه ضمن اعلام خبر آزادی این هفت نفر اظهار کرد که تمامی این افراد در سلامت کامل به سر می‌برند و افزود: «به زودی این کارشناسان از مسیر ترکیه یا عراق وارد خاک کشور می‌شوند.»

یک منبع آگاه دیگر در این وزارت‌خانه نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، خبر آزادی این هفت نفر را تأیید کرده است.

اواخر آذرماه سفارت ایران در دمشق در بیانیه‌ای از ربوده شدن پنج شهروند ایرانی که از «مهندسان و کارشناسان فنی» پروژه نیروگاه برق جندر در حمص بودند خبر دادند.

به دنبال آن، اوایل دی‌ماه نیز رسانه‌های خبری ایران نیز اعلام کردند که دو «متخصص» ایرانی دیگر که در همین نیروگاه مشغول به کار بودند توسط افراد مسلح ربوده شده‌اند.

جمهوری اسلامی می‌گوید این افراد زمانی که در حال بازگشت به محل اقامت استیجاری خود بودند ربوده شده‌اند.

همچنین مقام‌های ایران اظهار کرده‌اند که این هفت نفر به اتهام همکاری با سپاه پاسداران دست به چنین اقدامی زده‌اند؛ اتهامی که از سوی تهران رد شده است.

نیروهای اپوزیسیون سوریه پیشتر در مورد دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران در سرکوب‌های سوریه هشدار داده‌اند، اما ایران این اتهام را نپذیرفته است.

آزادی این هفت نفر در حالی صورت گرفته است که ۱۸ بهمن‌ماه نیز ۱۱ ایرانی دیگر که پیشتر در خاک سوریه ربوده شده بودند، آزاد شدند.

۱۲ بهمن‌ماه کنسول سفارت جمهوری اسلامی در سوریه از ربوده شدن ۱۱ زائر ایرانی خبر داد.

پیش از آن، در تاریخ هفتم بهمن‌ماه نیز وزارت امور خارجه خبر ربوده شدن ۱۱ زائر دیگر در سوریه را از سوی افراد مسلح اعلام کرده بود.

«ارتش آزاد سوریه» ۱۸ بهمن‌ماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «۱۱ ایرانی آزاد شده تک تیراندازهایی مرتبط با سپاه پاسداران ایران بودند که به سوی معترضان شلیک می‌کردند و افزود که این افراد «به خاطر مسائل انسان‌دوستانه و میانجی‌گری ترکیه» آزاد شده‌اند.

«ارتش آزاد سوریه» متشکل از نیروهای جداشده از ارتش بشار اسد است که با جناح‌های مختلف مخالف رئیس جمهوری سوریه در ارتباط است.

متعاقب آدم ربایی‌های اخیر در سوریه، ایران ۱۴ بهمن‌ماه سفر زمینی به سوریه را ممنوع کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG