لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۵۷

مسابقات فرمول ۱ بحرین تحت تدابیر امنیتی برگزار می‌شود


در آستانه برگزاری مسابقات جایزه بزرگ فرمول ۱ در گرماگرم ناآرامی‌ها در بحرین، تدابیر امنیتی در منامه، شدت گرفته و سازمان‌دهندگان مسابقات علی‌رغم اعتراض‌های خیابانی اخیر علیه حکومت بحرین تأکید کرده‌اند که این مسابقات طبق برنامه‌ریزی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک روز جمعه، اول اردیبهشت‌ماه، در حالی به طور رسمی آغاز می‌شود که نیروهای پلیس در یک مسیر سی کیلومتری از فرودگاه منامه تا محل برگزاری مسابقات اتومبیل‌رانی حضور دارند.

در همین حال به‌رغم ناآرامی‌های روزهای گذشته مسئولان ذی‌ربط در بحرین تأکید کرده‌اند که امنیت لازم برای برگزاری این مسابقات فراهم شده است.

منامه، پایتخت بحرین، چند روز است که درگیر ناآرامی‌های خیابانی است و معترضان می‌گویند قصد دارند از طریق این اعتراض‌ها در جریان مسابقات اتومبیل‌رانی، توجه شرکت‌کنندگان بین‌المللی در این مسابقات را به «نقض» حقوق بشر در بحرین جلب کنند.

در همین حال شامگاه چهارشنبه، تیم اتومبیل‌رانی «فورس ایندیا» بر اثر اعتراض‌ها و ازدحام، در خیابان گرفتار شد و یک نارنجک نیز در نزدیکی ماشین این تیم منفجر شد.

به دنبال این واقعه دو تن از اعضای این تیم، بحرین را ترک کردند.

«فورس ایندیا» که برای روز شنبه و یک‌شنبه در مسابقات شرکت می‌کند، تمرین روز جمعه خود در محل برگزاری مسابقات را نیز لغو کرده است.

به گفته شاهدان عینی، شامگاه پنج‌شنبه، ۳۱ فروردین، نیز روستاهای اطراف منامه صحنه اعتراض‌های خیابانی بود و این اعتراض‌ها تا بامداد جمعه ادامه داشت.

شاهدان عینی گفته‌اند که نیروهای امنیتی با معترضان برخورد کرده‌اند که در جریان این درگیری‌ها «۱۸ تن» مجروح شده‌اند.

سازمان‌دهندگان این اعتراض‌ها با تأکید بر این‌ که معترضان خواستار تغییر حکومت بحرین هستند، می‌گویند در طول دوران برگزاری مسابقات اتومبیل‌رانی به اعتراض‌های خود ادامه خواهند داد.

مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک اول اردیبهشت‌ماه در منامه آغاز می‌شود و تا سوم این ماه ادامه خواهد داشت. برگزاری این مسابقات، سال گذشته به دلیل ناآرامی‌ها لغو شد.

اعتراض‌های خيابانی سال گذشته شيعيان بحرين با مداخله نيروهای امنيتی پايان داده شد. با این‌ حال هم‌چنان معترضان تقريبا به شکل هفتگی اقدام به برگزاری تجمع و تظاهرات در مناطق مختلف می‌کنند.

فعالان بحرينی می‌گويند در نا‌آرامی‌های سال گذشته اين کشور، دست‌کم ۳۵ نفر کشته شده‌اند، اما از زمان پايان وضعيت فوق‌العاده و در درگيری‌های متفرقه، شمار کشته‌شدگان به حدود ۷۰ نفر رسيده‌ است.
XS
SM
MD
LG