لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۳۵

اخبار ضد و نقیض از مبادله سوخت هسته‌ای؛ انکار طرح جدید برای مبادله


رآکتور تحقیقاتی تهران
رآکتور تحقیقاتی تهران
در حالی که معاون شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید که جمهوری اسلامی تصمیم ندارد در مذاکرات هسته‌ای استانبول در مورد تبادل سوخت گفت‌و‌گو کند، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه ۵+۱ برعکس در نظر دارد در این مذاکرات، بحث مبادله سوخت را به میان بکشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال اظهارات شبکه العربیه در روز چهارشنبه که به نقل از «یک منبع آگاه» نوشته بود جمهوری اسلامی تصمیم دارد در مذاکرات اتمی پیش ‌رو، پیشنهاد جدیدی را برای تبادل سوخت با گروه ۵+۱ در میان بگذارد، علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی و یکی از شرکت‌کنندگان در مذاکرات هسته‌ای، به رویترز گفت که این خبر صحت ندارد.

وی در این زمینه گفت: «من در این مورد چیزی نشنیده‌ام… هیچ پیشنهاد جدیدی وجود ندارد.»

العربیه روز چهارشنبه به نقل از منبع آگاه خود نوشته بود که ایران در نظر دارد به گروه ۵+۱ پیشنهاد دهد که «هزار کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین» خود و همچنین «۴۰ کیلوگرم اورانیوم دیگر» که، به تعبیر العربیه، شامل اورانیوم با غنای ۲۰ درصد می‌شود را برای غنی‌سازی بیشتر به خارج از ایران منتقل کند.

با این حال آقای باقری روز پنج‌شنبه رسانه‌های غربی را عامل انتشار این خبر «نادرست» دانست و افزود: «به چه دلیل ما باید همچنین چیزی را پیشنهاد بدهیم؟»

این در حالی است که روزنامه وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه به نقل از مقامات اروپایی و آمریکایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای استانبول نوشت که گروه ۵+۱ در نظر دارد تا در این مذاکرات، در مورد مبادله سوخت هسته‌ای با ایران به بحث بنشیند.

در همین زمینه یک مقام ارشد ایالات متحده که در مذاکرات هسته‌ای استانبول شرکت خواهد داشت، گفته است که بحث در مورد تبادل سوخت بستگی به این دارد که ایران تا چه اندازه حاضر است برای همکاری با ۵+۱ جدیت نشان دهد و در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود به این گروه اطمینان خاطر دهد.

ایران و گروه ۵+۱، روز جمعه، اول بهمن‌ماه، دومین دور مذاکرات هسته‌ای خود را در شهر استانبول ترکیه برگزار خواهند کرد و انتظار می‌رود این مذاکرات دو روز ادامه پیدا کند.

ایران اعلام کرده که این مذاکرات برای «همکاری حول نقاط مشترک» صورت خواهد گرفت و بارها تأکید کرده است که گفت‌وگو پیرامون پرونده هسته‌ای ایران در این مذاکرات جایی نخواهد داشت.

با این حال کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ۵+۱ در مذاکرات هسته‌ای با ایران، اعلام کرده است که انتظار می‌رود در این مذاکرات در کنار «مسائل غیر هسته‌ای» ایران، پرونده هسته‌ای ایران نیز مورد بحث قرار گیرد.

در همین زمینه وال استریت جورنال نیز روز پنج‌شنبه نوشت که گروه ۵+۱ سعی دارد در مذاکرات استانبول نسبت به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کند و ایران را به همکاری در این زمینه ترغیب کند.
XS
SM
MD
LG