لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۸
گزارش‌ها حاکی است که گرد و غبار استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و فارس را فرا گرفته است. در خوزستان آلودگی هوا به «۵۰ برابر حد مجاز» رسیده و تقریبا تمامی شهرهای این استان را به تعطیلی کشانده است.

به گفته مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست خوزستان، غلظت گرد و غبار در این استان در روز یکشنبه نسبت به روز گذشته افزایش یافته است.

با توجه به آمار ارائه شده از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست خوزستان و مقایسه آن با استاندارد بهداشت جهانی، میزان آلودگی هوا در ساعاتی از روز در آبادان، اهواز و دزفول به ترتیب «۵۱، ۲۹ و ۲۱ برابر حد مجاز آلودگی بوده است».

در حال حاضر شدت گرد و غبار، تمامی شهرهای استان خوزستان به جز باغملک و اندیمشک را به تعطیلی کشانده است.

۲۱ اسفندماه نیز گرد و غبار موجب تعطیلی مدارس و ادارات اهواز و چند شهر خوزستان شده بود.

خبرگزاری فارس روز یکشنبه اعلام کرد که گرد و خاک زرد رنگی آسمان اهواز را فرا گرفته است. اداره کل هواشناسی خوزستان میزان شعاع دید در اهواز را حدود ۲۰۰ متر اعلام کرده است.

در دزفول نیز به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به علت گرد و غبار، شعاع دید به کمتر از ۴۰۰ متر رسیده است و وضعیت گرد و غبار در ۲۴ ساعت آینده به همین منوال خواهد بود.

مرکز بهداشت خوزستان از افراد مسن، بیماران قلبی و تنفسی خواسته است که در حال حاضر ار قرار گرفتن در فضای آزاد خودداری کنند و به عموم شهروندان نیز متذکر شده است که به هنگام تردد در خیابان‌ها از ماسک استاندارد استفاده کنند.

تورج همتی، مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست خوزستان، منشاء گرد و غبار را جنوب عراق عنوان کرده است.

وی همچنین خاطرنشان کرده که خوزستان فاقد سیستم‌های مجهز هواشناسی است و گفته است که تجهیز این استان به این قبیل دستگاه‌ها ضروری است.

علاوه بر خوزستان، استان‌های چهارمحال و بختیاری، فارس و سیستان و بلوچستان نیز در روز یکشنبه شاهد شدت گرفتن پدیده گرد و غبار بوده‌اند.

به گزارش ایرنا در چهار محال و بختیاری این پدیده موجب کاهش دید افقی و کیفیت هوای این استان شده است.

در زاهدان، مرکز سیستان و بلوچستان نیز به گزارش فارس، سرعت باد در ساعاتی از روز به ۸۰ کیلومتر در ساعت رسیده و به گفته اداره هواشناسی این استان، آسمان سیستان و بلوچستان در روزهای دوشنبه و سه شنبه نیز پوشیده از گرد و خاک خواهد بود.
XS
SM
MD
LG