لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۹

«تحریم نفت ایران از سوی اروپا احتمالا به تأخیر می‌افتد»


یک مقام آگاه در اتحادیه اروپا می‌گوید که این اتحادیه احتمالا تصمیم دارد با مد نظر قرار دادن وابستگی برخی از کشورهای اروپایی به نفت ایران، تحریم فت جمهوری اسلامی ایران را شش ماه به تأخیر بیاندازد.

به گزارش سایت آمریکایی «بلومبرگ» این مقام آگاه اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود گفته است که این اتحادیه در نظر دارد تحریم واردات نفت از ایران را احتمالا شش ماه به تأخیر بیاندازد تا به کشورهای اروپایی وابسته به نفت ایران مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا فرصت بدهد منابع دیگری برای تأمین نیازهای نفتی خود بیابند.

قرار بر این است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا سوم بهمن گرد هم بیایند تا از جمله در مورد تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی گفت‌و‌گو گنند.

این مقام آگاه گفته است که تحریم‌هایی که سوم بهمن ماه در نشست وزرای خارجه به رأی گذاشته می‌شود، احتمالا شامل ایتالیا نخواهد بود و شرکت نفتی «انی» ایتالیا خواهد توانست نفت خام مورد نیاز خود را از ایران خریداری کرده و طلب خود از شرکت ملی نفت ایران را وصول کند.

شرکت نفت «انی» ۱۷ آذرماه اعلام کرد در صورتی که اتحادیه اروپا تحریم نفتی ایران را به اجرا بگذارد، این شرکت نخواهد توانست طلب دو میلیارد دلاری خود از شرکت ملی نفت ایران را وصول کند و با این کار با ضرر سنگینی روبه‌رو خواهد شد. ایران تأکید کرده است که شرکت انی «مطالبه خاصی از شرکت ملی نفت ایران ندارد».

مقام آگاه مزبور در خصوص تحریم‌های آتی اتحادیه اروپا علیه ایران به خبرگزاری بلومبرگ گفته است که تحریم فرآورده‌های پتروشیمی جمهوری اسلامی حدود سه ماه پس از تأیید تحریم‌ها توسط اتحادیه آغاز خواهد شد.

ایران که دومین کشور صادرکننده نفت در سازمان اوپک است، از لحاظ اقتصادی تا حد زیادی به صادرات نفت وابسته است.

مایا کوجیانجیک، سخنگوی کمیسیون اروپایی گفته است که مذاکرات میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در مرحله بسیار حساسی قرار دارد و این اعضا مشغول بررسی گزینه‌های گوناگون‌ هستند تا بتوانند در نشست سوم بهمن‌ماه به نتیجه‌ای رضایت‌بخش برسند.

تاخیر در تحریم صنعت نفت ایران موجب کاهش موقت نگرانی‌های کشورهایی مانند یونان، اسپانیا و ایتالیا خواهد شد. سال گذشته میلادی ۶۸.۵ درصد واردات نفتی اتحادیه اروپا به این سه کشور تعلق داشت.

در همین حال تلاش فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان این است که با اعمال تحریم‌‌ها ایران را به شفاف‌سازی در مورد برنامه هسته‌ایش بپردازند.

قرار است هیئتی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ ۸ بهمن‌ماه از ایران دیدار کند. در عین حال ایران به نقل از دیپلمات هایی که نامشان برده نشده ابراز تمایل کرده‌است که بر سر برنامه هسته ای خود به گفت‌و‌گو بنشیند.

شورای امنیت تاکنون با تصویب چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی تهران همواره از این دستور سرپیچی کرده و غنی سازی را حق خود می داند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG