لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۵

شمار اعدام ها در ایران طی سه هفته گذشته به ۴۰ نفر رسید


ایران در کنار چین، عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا، یکی از کشورهایی است که بیشترین مجازات اعدام در آن به اجرا در می‌آید.
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که هشت نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و تجاوز به عنف اعدام شده اند که به این ترتیب شمار اعدامی ها در ایران از ابتدای دی ماه به ۴۰ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، بامداد چهارشنبه، ۲۲ دی‌ماه، هفت نفر که در سال ۱۳۸۸ به اتهام «نگهداری، حمل و فروش» مواد مخدر نظیر حشیش، هروئین و تریاک از سوی شعب مختلف دادگاه انقلاب محکوم شده بودند، اعدام شدند.

علاوه بر این هفت نفر، یک مرد دیگر نیز روز چهارشنبه، به اتهام «تجاوز» به یک دختر نوجوان به دار آویخته شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این مرد همراه با دو نفر دیگر اقدام به ربودن یک دختر نوجوان کرده و در حین ارتکاب جرم در یکی از باغ‌های اطراف تهران دستگیر شد.

پس از اعدام‌های روز چهارشنبه، تعداد اعدام‌های گزارش شده در خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی از ابتدای ماه جاری به ۴۰ نفر رسیده است که بیشتر آن‌ها در ارتباط با پرونده‌های مواد مخدر بوده است.

روز ۱۸ دی‌ماه، چهار نفر در اصفهان به اتهام خرید و فروش «تریاک و کراک» اعدام شدند.

پانزدهم دی‌ماه نیز، فردی که در آبان ماه یک جوان را در میدان کاج با ضربات چاقو به قتل رسانده بود، در ملأ عام اعدام شد.

روز سیزدهم آبان ماه هم دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه اعلام کرد که هفت نفر در این شهرستان به اتهام «قاچاق مواد مخدر» به دار آویخته شده‌اند.

۱۱ دی‌ماه، رییس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان از اعدام چهار نفر از «اعضای اصلی یک باند آدم‌ربا» به اتهام «افساد‌ فی‌الارض» خبر داد و این در حالی است که در همان روز در قم نیز هشت نفر به اتهام «قاچاق مواد مخدر» اعدام شدند.

خبرگزاری‌ها روز هفتم دی‌ماه گزارش دادند که علی صارمی به اتهام عضویت، تبلیغ و فعالیت‌های مکرر برای سازمان مجاهدین خلق و علی اکبر سیادت به اتهام «جاسوسی» برای موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، در زندان اوین به دار آویخته شده‌اند.

چهارم دی‌ماه نیز شش نفر به اتهامات متفاوتی نظیر «نگهداری»، «حمل» و «فروش» مواد مخدر و یک نفر دیگر نیز «ارتکاب عمل منافی عفت» اعدام شدند.

ایران در کنار چین، عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا، یکی از کشورهایی است که بیشترین مجازات اعدام در آن به اجرا در می‌آید.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه در سال ۲۰۱۰ دستکم ۱۷۹ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG